Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, Sudan’da ‘emekleyen bir darbe’ konusunda uyardı

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, Sudan’da ‘emekleyen bir darbe’ konusunda uyardı

Pazar, 24 Ekim, 2021 - 08:30
Hartum’da sivil hükümeti destekleyen bir gösteri (EPA)

Sudan’da geçiş dönemi yönetiminin ortağı Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, Başbakan Abdullah Hamduk’a desteklerini yineleyerek, ‘emekleyerek gelen bir darbe’ konusunda uyardı.

2019’da eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'e karşı protestoları başlatan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri liderlerinden Yaser Arman, “Hükümet ve başbakana olan güvenimizi tazeliyoruz. Mevcut kriz emekleyen bir darbe şeklinde yapılıyor” dedi.

Protestocular ülkenin doğusundaki Port Sudan’ın ana limanını yaklaşık bir aydır kapattı ve yüzlerce protestocu da bir haftadır askeri hükümet kurulması talebiyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde oturma eylemi yapıyor.

Aynı zamanda, ordunun destekçilerine yanıt olarak, tüm yetkilerin sivillere devredilmesi çağrısında bulunan on binlerce kişi geçtiğimiz Perşembe günü gösteri düzenledi.

Ülkede taraflar arasında gerginlik sürerken, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin düzenlediği basın toplantısına ev sahipliği yapan resmi haber ajansı SUNA’nın binası önünde yüzlerce göstericinin lastik yakması, açıklamanın yaklaşık iki saat ertelenmesine neden oldu.

Yaser Arman, göstericileri ‘Beşir rejiminin kalıntıları’ olmakla suçladı.

Bu, sivil yönetimin destekçileri tarafından ordu yanlısı oturma eylemine katılanlara da yöneltilen bir suçlama.

Başbakan Hamduk, dün spekülasyonların yapıldığı gibi kabine değişikliği veya geçiş makamlarında bir değişikliği onayladığına dair iddiaları reddetti.

Bu arada, Hartum yoğun diplomatik hamlelere de tanık oluyor.

ABD’nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman, dün Sudanlı yetkililerle bir araya geldi.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ve Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Dagalu ile görüşen Feltman, ABD’nin Sudan halkının dile getirilen istekleri doğrultusunda sivil demokratik bir geçişe verdiği desteği vurguladı.

Feltman, ayrıca tüm tarafları Anayasa Deklarasyonu ve Cuba Barış Anlaşması’nı uygulamak için birlikte çalışma taahhütlerini yenilemeye çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya