Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Eski MI6 casusu: Rus liderler Birleşik Krallık'la savaşta olduklarını düşünüyor

Eski MI6 casusu: Rus liderler Birleşik Krallık'la savaşta olduklarını düşünüyor

Pazar, 24 Ekim, 2021 - 16:45
Orbis Business Intelligence şirketini kuran ve Donald Trump'la ilgili dosya derleyen eski MI6 ajanı Christopher Steele (AP)

ABD Başkanı seçilmeden önce Donald Trump hakkındaki dosyayı derleyen Britanyalı eski casusa göre Rusya hükümetinin üst düzey üyeleri kendilerini Birleşik Krallık'la (BK) “savaşta” görüyor.

Christopher Steele, Moskova'daki "ciddi kişilerin" kendilerini Britanya'yla düşman olarak gördüğünü iddia etti.

Sky News'a verdiği geniş kapsamlı röportajda eski MI6 ajanı, Trump hakkındaki araştırmasının yarattığı olumsuz etkiler nedeniyle eşinin Dışişleri Bakanlığı'ndaki işini kaybettiğini söylerken, kendisinin aniden şöhret oluşunu da "mide bulandırıcı" olarak niteledi.

Rusya'dan Britanya'ya tehdit oluşturduğunu söylediği şeye dair konuşan Steele, şunları söyledi:

Onlar sıfır toplamlı oyun düşünürleri. Bir şey bize fayda sağlıyorsa onların zararınadır, diye düşünüyorlar. Onlara fayda sağlayan bir şey de bizim zararımıza.

Rusya'nın başında kendilerini bizimle savaş halinde gören ciddi kişiler var. Siyasetçilerimizin ne bunu kabul etmesi ne de bununla uğraşmak istemesiyse büyük bir sorun."

Steele, ABD, BK ve Avrupa Birliği'nin Kremlin'in manevralarının tehdidi altında olduğunu öne sürdü.

Röportajın bir diğer önemli konusu da, eski casusun Trump ve 2016 ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde Moskova'yla olası bağlantıları hakkında derlediği dosyaydı. Steele, derlediği belgenin arkasında durdu ve hâlâ bunun çoğunlukla doğru olduğuna inandığını söyledi.

Dosya, seçimden sonra Rus casusların ellerinde Trump hakkında "kompromat" (ünlü ve etkili kişilere karşı şantaj ya da itibarsızlaştırma amacıyla kullanılabilecek materyalleri tarif eden Rusça bir terim -ed.n.) bulundurduğuna dair ürkütücü iddialar nedeniyle manşet olmuştu.

Steele, dosyanın yazarı olarak ortaya çıktıktan sonra gördüğü ilgiyi "mide bulandırıcı" ve "delice" bulduğunu söyledi. Eski casus bu durumun eşi için de sorunlar yarattığını söyleyerek, haberin ortaya çıkmasının ardından eşinin Dışişleri, İngiliz Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi'ndeki (Foreign, Commonwealth and Development Office -FCDO) kariyerinin bir anda sona erdiğini söyledi.

Steele, "Eminim onun benimle evli olduğu gerçeği hoşlarına gitmedi fakat daha çok etkili olan şey, Trump ve destekçilerinin peşimize düşeceği ve doğru olmayan türlü türlü iddialarda bulunacağına dair korkuydu" dedi.

Eski MI6 casusu, eşinin erken emekli olduğunu ve kariyer beklentilerinin buharlaşıp gitmesine dair de hiçbir zaman inandırıcı bir açıklama alamadığını öne sürdü.

The Independent, FCDO'yla temasa geçtiğinde kurum yorum yapmayı reddetti.


Editörün Seçimi

Multimedya