Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yeşil Ortadoğu Zirvesi’nde çevresel zorluklar ile mücadele etmede dayanışmanın önemi vurgulandı

Yeşil Ortadoğu Zirvesi’nde çevresel zorluklar ile mücadele etmede dayanışmanın önemi vurgulandı

Salı, 26 Ekim, 2021 - 09:15
Riyad’da düzenlenen Yeşil Ortadoğu zirvesinin fotoğrafı (SPA)

Yeşil Ortadoğu Zirvesi’ne katılan liderler ortak çevresel zorluklar ile yüzleşmek, bölgesel bir yol haritası ve çalışma oluşturmak, bölgenin kalkınması, biyolojik çeşitliliğin korunması ve tüm dünya ülkelerinin yararına çalışmak için ülkeler arası dayanışmada bulunmanın önemli olduğu konusunda anlaştı.

Yeşil Ortadoğu Zirvesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın daveti üzerine Ortadoğu ve Afrika ülkeleri liderleri ve uluslararası kuruluşlardan yetkililerinin katılımıyla Riyad’da düzenlendi.

Zirve sonrası Suudi Arabistan hükümeti tarafından yayınlanan açıklamaya göre ülke liderleri ve katılımcılar Suudi Arabistan’ın açıkladığı programı gözden geçirdi. Suudi Arabistan, karbon emisyonunu azaltmak için bölgede gösterilen çabaları destekleyerek zirvenin hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Yapılan açıklamalarda bölgeye 50 milyar ağaç dikmek isteyen Suudi Arabistan bu kapsamda küresel hedefin yüzde 5’ini gerçekleştirecek.

Zirve sırasında Afrika bölgesinin çevresini ve bitki örtüsünü korumak ve geliştirmek için ortak eylem çağırısında bulunuldu. Liderler, Suudi Arabistan’ın çevre ve iklim değişikliği konusundaki girişimlerini ve gösterdiği çabalara övgüde bulunarak ortak çalışma grupları oluşturma ve yeni planlar geliştirmek için zirvenin periyodik olarak düzenlenmesi konusunda fikir birliğine vardı.


Editörün Seçimi

Multimedya