Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan Dışişleri Bakanlığı: Başbakan ve hükümet üyeleri bilinmeyen bir yerde tutuluyor

Sudan Dışişleri Bakanlığı: Başbakan ve hükümet üyeleri bilinmeyen bir yerde tutuluyor

Salı, 26 Ekim, 2021 - 15:15
Abdullah Hamduk (Reuters-Arşiv)

Sudan Dışişleri Bakanlığı, bugün Enformasyon Bakanlığı’nın Facebook sayfasında yayınlanan açıklamasında, gözaltına alınan Başbakan Abdullah Hamduk ve hükümetin diğer üyelerinin şu ana kadar hala bilinmeyen bir yerde tutulduğunu duyurdu.

Enformasyon Bakanlığı, Hamduk’un dün gerçekleşen askeri darbe esnasında gözaltına alınmasından bu yana Sudan’daki durum hakkında hala yorum yapan sınırlı sayıda devlet kurumu arasında yer alıyor.

Sudan ordusu, dün geçiş dönemindeki sivil ortağını devirerek, hükümeti tek taraflı olarak ele geçirmek için olağanüstü hal (OHAL) ilan etti, Egemenlik Konseyi ve hükümeti feshetti.

Başbakan Hamduk, bazı bakanlar, Egemenlik Konseyi üyeleri ve diğer bazı üst düzey yetkililer gözaltına alınarak bilinmeyen yerlere nakledildi.

ABD’nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman’ın, Hartum’da Başbakan ve bakanlar ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından güvenlik güçleri dün sabah erken saatlerde geniş çaplı gözaltı operasyonları başlattı.

Egemenlik Konseyi üyesi Muhammed el-Feki Süleyman ile çalışma arkadaşları Tahir Hacer ve El-Hadi İdris gözaltına alındı ve daha sonra serbest bırakıldılar.

Aynı şekilde Kabine İşleri Bakanı Halid Ömer Yusuf, Başbakan’ın siyasi danışmanları Yasir Arman ile gazeteci Faysal Muhammed Salih, Enformasyon Bakanı Hamza Belul, Gençlik ve Spor Bakanı Yusuf Adem ed-Day ile 30 Haziran 1989 Rejimini Tasfiye ve Yetkilendirmeyi Kaldırma Komitesi üyesi Vecdi Salih gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Bu gelişmelerin ardından başkent Hartum ve diğer şehirlerde binlerce kişi darbe karşıtı gösteriler düzenledi.

Sudan’da iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri ise, kapsamlı bir sivil itaatsizlik çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya