Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan Riyad Anlaşması’nın uygulanması vurgusu!

Suudi Arabistan’dan Riyad Anlaşması’nın uygulanması vurgusu!

Perşembe, 18 Kasım, 2021 - 08:00
Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir ve Yemen Güney Geçiş Konseyi Başkanı Aydarus ez-Zubeydi’nin görüşmesi (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan, Yemen’de safları birleştirme ve özellikle yaşanan kritik aşamada Yemen hükümetinin devleti yeniden tesis etme, güvenlik ve istikrarı sağlama ve halkın acılarına son verme çabalarını desteklemek için Riyad Anlaşması’nın uygulanmasını tamamlamanın önemini vurguladı.

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Muhammed Al Cabir, Yemen Güney Geçiş Konseyi Başkanı Aydarus ez-Zubeydi ve beraberindeki heyet ile Riyad’da yaptığı görüşmede, Suudi Arabistan’ın Yemen hükümetinin çabalarını destekleme ve halkın acılarını hafifletme konusundaki isteğini dile getirdi.

Cabir, görüşmenin ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Güney Geçiş Konseyi Başkanı ve üyeleriyle Riyad’da bir araya geldik. Safları birleştirmek ve özellikle bu kritik aşamada Yemen hükümetinin devleti yeniden tesis etme, güvenlik ve istikrarı sağlama ve kardeş Yemen halkının acılarına son verme çabalarını desteklemek için Suudi Arabistan’ın Riyad Anlaşması’nın uygulanmasını tamamlamak için gösterdiği çaba ve istekliliği vurguladım” ifadelerini kullandı.

Güney Geçiş Konseyi Sözcüsü Ali el-Kesiri ise, “Heyet, Suudi Arabistan Büyükelçisi ile yaptığı görüşmede, Riyad Anlaşması’nın uygulanmasının tamamlanmasında ilerlemeye ihtiyaç olduğunun altını çizdi” dedi.

Riyad Anlaşması, Suudi Arabistan’ın himayesinde, meşru Yemen hükümeti ile Güney Geçiş Konseyi arasında Kasım 2019’da imzalandı. Hükümetin eşit olarak kurulması ve geçici başkent Aden’e dönüşü ile temsil edilen siyasi kısmı uygulandı.

Anlaşmanın askeri boyutunun uygulanması hala tökezlerken, her iki taraf da anlaşmanın uygulanmasının tamamlanmasını engelleme konusunda karşılıklı suçlamalarda bulunuyor.

Askeri boyutun en belirgin unsurları arasında ana mevzileri ve kamplarından Aden, Şabva ve Abyan’a doğru hareket eden tüm kuvvetlerin eski mevzilerine dönmesi ve Aden’deki tüm askeri ve güvenlik güçlerinden silahların toplanması yer alıyor.

Bu arada Suudi Arabistan, söz konusu anlaşmazlıkları kendi çıkarları için kullanan İran destekli Husi milislerle yüzleşmek için iki tarafı bir araya getirme ve safları birleştirme çabalarını sürdürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya