Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Suriye’nin kuzeybatısında ‘kimyasal tiyatro’ uyarısı yaptı

Rusya, Suriye’nin kuzeybatısında ‘kimyasal tiyatro’ uyarısı yaptı

Cumartesi, 27 Kasım, 2021 - 15:00
Rus savaş uçağı (Reuters)

Rusya Savunma Bakanlığı, Nusra Cephesi’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde sivil halka karşı kimyasal silah kullanarak provokatif bir operasyon gerçekleştirmek için bir ‘tiyatro’ planladığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Hmeymim Suriye’deki Savaşan Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Vadim Kolet, perşembe günü gecesi yaptığı açıklamada ‘Nusra Cephesi silahlılarının, İdlib vilayetinin Sarmada kasabasında bir yeraltı sığınağında, zehirli madde içeren konteynerler depoladığı bilgisi aldığını’ belirtti.

Kolet, “Teröristler, hükümet güçlerini sivil halka karşı kimyasal silah kullanmakla suçlamak amacıyla kışkırtıcı bir operasyon düzenlemeyi planlıyorlar” ifadesini kullandı.

İdlib ile Halep, Hama ve Lazkiye vilayetlerinin bazı kısımlarını içeren İdlib çatışmasızlık bölgesi, Nusra Cephesi unsurlarının oluşturduğu Heyetu Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgütünün militanlarının son kalesi sayılıyor. Muhalif silahlı gruplar da bu topraklarda konuşlanmış durumda.

Aynı şekilde 5 Rus savaş uçağı, geçen pazartesi sabahından bu yana Deyrizor kırsalındaki et-Tabani ve Ebu Kemal bölgelerindeki noktalara 20’ye yakın hava saldırısı düzenledi. Suriye’nin çöl bölgesindeki DEAŞ mevzilerini hedef alan operasyonların sayısı 112’ye ulaştı.

Rus savaş uçaklarının kasım ayının başından bu yana gerçekleştirdiği toplam operasyon sayısı ise 562 oldu.

Haseke vilayetinin Kamışlı ilçesinde 26 Kasım sabahı şiddetli bir patlama meydana geldi. SOHR, patlamanın Kamışlı Havalimanı’nda konuşlu Rus kuvvetleri tarafından yürütülen askeri tatbikatlardan kaynaklandığını bildirdi. SOHR, Rusların gerçek mühimmat kullandığı tatbikatlara büyük olasılıkla topçu birliklerinin de katıldığını aktardı.


Bir asker şehit oldu

Türkiye Savunma Bakanlığı, mültecilerin Türkiye içinden Suriye’ye geçmesini engellemeye çalışan bir askerin şehit olduğunu duyurdu.

Türkiye Savunma Bakanlığı, 26 Kasım’da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı yollarla geçiş yapmaya çalışanlara müdahale esnasında hudut birliğimizde görevli Piyade Uzman Çavuş Savaş Dinç yaralanarak Kilis Devlet Hastanesine sevk edilmiş, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.”

Türk güçleri, Suriye sınırından yasa dışı yollarla Türkiye topraklarına girmeye çalışan terör örgütü DEAŞ ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) mensubu 5 kişiyi tutukladı. Türkiye Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada DEAŞ ve SDG mensuplarının Hatay ile Şanlıurfa sınır bölgesinde yakalandığını bildirdi.

Bölgeden gelen haberlerde perşembeyi cumaya bağlayan gece yarısından sonra muhalif gurupların Halep-Lazkiye Uluslararası Yolu (M4) çevresindeki alanları ve kuzeydeki Hoşan köyünü hedef alan füze saldırıları düzenlediği kaydedildi.

SOHR, bombardımanın Rakka’nın kuzey kırsalındaki Ayn İsa bölgesi çevresindeki Türk kuvvetlerine ait bir mevzinin yakınında, son 48 saat içerisinde SDG tarafından gerçekleştirilen sızma operasyonu sonucu gerçekleştiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya