Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SOHR: Süveyda’da yıl başından bu yana 64 kişi kaçırıldı

SOHR: Süveyda’da yıl başından bu yana 64 kişi kaçırıldı

Pazar, 28 Kasım, 2021 - 12:30
Süveyda’da muhalif Recal el-Karama hareketinden yerel silahlı kişiler (Suwayda24)

Suriye’nin güneyinde Dürzi çoğunluğa sahip olan Süveyda bölgesi, kontrol güçleri hangisi olursa olsun ülkedeki diğer tüm bölgelerde olduğu gibi bir güvensizlik ve kaosa tanık oluyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) bölgede yaygın olarak görülen ‘kaçırma’ vakalarına değindiği raporuna göre, yılın başından bu yana Süveyda’da 4’ü çocuk 64 kişi kaçırıldı.

SOHR, kaçırma olaylarından çoğunun fidye, intikam veya kişisel anlaşmazlıklar gibi amaçlar taşıdığını bildirerek, Süveyda’yı kontrol eden tarafları, kısmi de olsa insan kaçırma çetelerinin faaliyetlerinden sorumlu tuttu.

Rapora göre, söz konusu çetelerin bir kısmı rejimin güvenlik servisleri tarafından açık ve gizli şekilde silahlandırılırken, diğer bir kısmı ise vatandaşların güvenliğini korumak için çalıştığı iddia edilen yerel grupların gözleri önünde faaliyette bulunuyor.

SOHR, izlediği adam kaçırma olaylarının sivilleri kapsadığını, rejimden veya yerel gruplardan askerleri içermediğini belirtti.

Rapora göre, kimliği belirsiz silahlı bir çete, bu yılın başında Şam kırsalında yaşayan bir akaryakıt tankeri sürücüsü olan A.K. adlı vatandaşı Şahba yakınlarından geçerken kaçırdı ve iki hafta boyunca gözaltında tuttu.

Akrabalarına fidye ödemeleri konusunda şantaj yapan kişiler, fidye Ocak ortasında ödendikten sonra A.K.’yı serbest bıraktı.

Dera kırsalındaki silahlı bir çete de, el-Maliha kasabasından dönen Süveydalı V.C isimli bir genci kaçırdı, bilinmeyen bir yere götürdü ve serbest bırakılması için fidye talep etti.

Ancak çete genci kaçırmalarından bir hafta sonra Dera vilayetinin ileri gelenlerinin araya girmesiyle onu serbest bıraktı.

SOHR’a göre, 4 Ekim’de kimliği belirsiz silahlı kişilerce Süveyda’daki evinin yakınında avukat Z.S’yi kaçırıldı ve ailesi yüklü miktarda bir fidye ödedikten sonra serbest bırakıldı.

Yine aynı ay M.A. adlı vatandaş, Era kasabasının batısında sahibi olduğu tarım arazisinde çalışırken kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırıldı ve daha sonra serbest bırakıldı.

Suriye’nin, birçok insanı çocuklarının canından endişe ederek ülke dışına kaçmaya iten silahlı çetelerin yuvası haline geldiğini vurgulayan SOHR, yönetim makamlarının bunun yansımalarını umursamadığını, tam tersine kendi kontrol alanlarındaki bazı çeteleri destekleyip silahlandırdığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya