Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail: Knesset’te El Halil arbedesi

İsrail: Knesset’te El Halil arbedesi

Yahudi milletvekili, İsrail'i el-Halil’de ‘apartheid’ uygulamakla suçladığı için meclis oturumundan ihraç edildi
Salı, 30 Kasım, 2021 - 12:30
Fotoğraf (Reuters_Arşiv)

İsrail parlamentosu Knesset, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un, el-Halil kentinde yer alan İbrahim Camii'ndeki radikal Siyonist yerleşimcileri ziyareti üzerine milletvekilleri arasında arbedeye tanık oldu.

Ortak Liste Milletvekili Ofer Kasif, işgal askerlerini ve yerleşimcileri “savaş suçlusu” olarak nitelendirdiği ve hükümeti el-Halil'deki ‘apartheid’ politikasını yürütmekle suçladığı için oturumdan ihraç edildi.

Çatışma, hükümet bütçesiyle ilgili konuları görüşmek üzere bir araya gelen Knesset Finans Komitesi'nde gerçekleşti.

Ancak sağcı milletvekillerinden Yanon Azoulay yaptığı konuşmada El Halil’i İbranice adı Hebron olarak tanımlayarak kentin “Yahudiliğin beşiği, atalarının şehri ve Yahudilerin insanlığa kazandırdığı ışığın sembolü” olduğunu ifade etti. Azoulay, “Hebron’da, Hz. İbrahim Mağarası’nda Hanuka mumunu yakmak için ısrar eden Cumhurbaşkanı Herzog’un çabasını tebrik ettiğini” belirtti. Bunun üzerine Ofer Kasif söz hakkı talep etti.

Kasif konuşmasında, “El Halil, İsrail'in acımasız bir apartheid politikası yürüttüğü işgal altındaki bir Filistin şehridir. Söz konusu bölgedeki ordu, işgalci Yahudi yerleşimcileri rahatlatmak ve güvence altına almak adına Filistinlilere şiddetle saldırıyor; oradaki Filistinli sakinleri evlerinde ve mahallelerinde hapsederek özgürlüklerini kısıtlıyor” ifadelerini kullandı.

Kasif’in açıklamaları, kendisini vatana ihanetle suçlayan aşırı sağcı milletvekillerini kızdırdı ve içlerinden birinin ona fiziksel saldırıda bulunmasına neden oldu.

Ortak Liste’nin Knesset temsilcilerinden Ahmed el-Tıbbi, Kasif’in saldırılarına tepki göstererek  Herzog'un, 1994'te 49 Filistinlinin öldürüldüğü el-Halil katliamını gerçekleştiren Yahudi teröriste saygı duyan yerleşimcilere meşruiyet kazandırmaya çalışarak hata yaptığını söyledi.

İsrail Maliye Bakanı Avigdor Liberman liderliğindeki Evimiz İsrail Partisi'nin başkanı Alex Kushnir araya girerek Kasif’ten özür dilemesini veya oturumdan ayrılmasını istedi.

Ancak Kasif özür dilemeyi reddederek, sağcı milletvekillerine, "Gerçekleri kabul etmek istemiyorsunuz ve gerçekleri duymaya dayanamıyorsunuz. Ben insanlara gerçeği söyleyen bir vatanseverim ve sen yalan söylüyorsun. El-Halil’de başka insanlar tarafından işgal ediliyoruz. Başkan da dâhil olmak üzere hepimizin orada olması utanç verici ve yüz karası. Sessiz kalanlar, askerlerimizi savaş suçlusuna çevirenlerdir" açıklamasında bulundu.

Daha sonra, oturum başkanı, milletvekili Kasif'in oturumdan zorla çıkarılmasına karar verdi.

Kasif daha, oturuma ait bir görüntü yayınlayarak şunları söyledi: 

“el-Halil'deki İsrail askerlerini savaş suçlusu olarak adlandırdığım için şimdi Finans Komitesi'nden çıkarıldım. Evet, gerçeği söyleme konusunda sessiz kalmayacağım. İsrail'in, 1967'de işgal ettiği Filistin topraklarında, özellikle de el-Halil’de, her gün bir apartheid ve ırksal temizlik sistemi uygulanıyor. Bu suçları işleyenler tanım ve standart olarak savaş suçlusudur. Ancak oturumda hazır bulunan milletvekilleri gerçeği kabul etmedi. Bazılarının çığlıkları arasında ikinci ve üçüncü kez, yaşananların işgalci bir ordunun ve yerleşimci çetelerin işgali olduğunu söyledim. Başkan Herzog’un mum yakmak ve bu davranışlara meşruiyet kazandırmak için el-Halil’e gelmesi utanç verici."

Herzog'un ziyaretine karşı İbrahim Camii’nde bazı sol görüşlü temsilcilerin ve barışı destekleyen hareketlerin gösteri yapmaya çalışması dikkat çekti. Ancak, İsrail ordusu bu grupları engelledi. Bu yüzden onlar da Tel Aviv'de gösteri yapmak için harekete geçtiler.


Editörün Seçimi

Multimedya