Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron: Fransa, Afganistan'da diplomatik bir misyon kurmak için diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte çalışıyor

Macron: Fransa, Afganistan'da diplomatik bir misyon kurmak için diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte çalışıyor

Cumartesi, 4 Aralık, 2021 - 12:45
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (Reuters)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada birkaç Avrupa ülkesinin Afganistan'da ortak bir diplomatik misyon kurmak için çalıştığını söyledi. Reuters'e göre büyükelçilerin tekrar Afganistan’a geri dönmesi hedefleniyor.

ABD liderliğindeki güçlerin Ağustos ayında Afganistan’dan çekilmesinin tamamlanmasının ardından Taliban’ın ülkede tamamen kontrolü ele geçirmesi üzerine Batılı ülkeler, örgüt ile başa çıkmanın bir yolunu bulmaya çalışıyor.

ABD ve diğer Batılı ülkeler, Taliban'ın kontrolü ele geçirmesi ve en önemli üyeleri ABD ve Birleşmiş Milletler’in yaptırımlar listesinde yer alan isimlerden oluşan geçici bir hükümeti ilan etmesinin ardından ülkedeki büyükelçiliklerini kapattı ve diplomatlarını Afganistan'dan geri çekti.

Macron gazetecilere verdiği demeçte, "Birkaç Avrupa ülkesi arasında, büyükelçilerimizin hazır bulunmasına izin verecek bir organizasyon düşünüyoruz" dedi.


ABD, Avrupa ve diğer bir çok ülke, Taliban hükümetini resmi olarak tanıma konusunda isteksizler ve rejimi siyaset ve etnik köken açısından kapsayıcı bir hükümet kurma ve kadın ve azınlık haklarını koruma taahhütlerinden caymakla suçluyorlar.

Macron, "Bu, siyasi tanıma veya siyasi diyalogdan farklı bir yaklaşım. Mümkün olan en kısa sürede ülkede temsilimiz olacak" dedi.


Öte yandan Fransa dün (Cuma) Afganistan'dan Katar'ın yardımıyla bir tahliye operasyonu gerçekleştirdiğini ve oradan çoğu Afgan olmak üzere 300'den fazla kişiyi tahliye ettiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya