Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Başbakanı’ndan diğer ülkelerin iç meselelerine karışılmaması çağrısı

Lübnan Başbakanı’ndan diğer ülkelerin iç meselelerine karışılmaması çağrısı

Cumartesi, 4 Aralık, 2021 - 12:00
Enformasyon Bakanı Kordahi (solda) dün Lübnan Başbakanı Necib Mikati’ye istifa mektubunu sundu. (Ulusal ajans)

Lübnan Enformasyon Bakanı George Kordahi, ‘ulusal çıkarların şahsi çıkarlarından üstün’ olduğunu belirterek istifa kararı aldığını duyurdu. Kordahi’nin istifası, Yemen savaşıyla ilgili açıklamalarının yol açtığı diplomatik krizden haftalar sonra geldi.

Geçtiğimiz perşembe akşamı sözlü olarak Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a istifa edeceğini bildiren Kordahi istifa mektubunu dün Lübnan Başbakanı Necib Mikati ve Avn’a yazılı olarak da sundu. Mikati, Kordahi’nin istifasının ardından Eğitim Bakanı Abbas el Hallabi’den geçici olarak Enformasyon Bakanlığı’nın işleriyle ilgilenmesini talep etti.

Hizbullah’a yakın Maruni Hristiyan tabanlı Marada Hareketi’ne bağlı Kordahi yaşanan krizin ilk günlerinde Başbakan’ın kendisinden ulusal çıkarları öncelemesini talep etmesine rağmen istifa etmeyi kabul etmemişti. Açıklamalarıyla Körfez ülkeleriyle krize neden olan Kordahi, siyasi güçlerin yanı sıra Lübnan Katolik Doğu Kilisesi Maruni Patriği Beşara Butros er-Rai'nin istifa talebini de reddetmişti

Lübnan makamları, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleriyle ilişkileri düzeltmeye çalışıyor. Mikati, Kordahi’nin istifasının kabul edildiği, daha sonra da Cumhurbaşkanı’na gönderilen kararnameyi imzaladıktan sonra yaptığı açıklamada, Enformasyon Bakanı’nın istifasının Suudi Arabistan Krallığı ve bir dizi KİK ülkesi ülkeleriyle ortaya çıkan krizden sonra gerekli olduğunu vurguladı. Krallık ve Körfez ülkelerindeki kardeşlerle yaşanan sorunu çözmek içi kapı aralayacağını kaydetti.

Lübnan’ın kimlik ve aidiyet açısından Arap olduğunu ve öyle de kalacağını belirten Mikati, Lübnan'ın, kardeş Arap ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirme, bu ilişkilere bağlı kalma ve koruma noktasında hükümetin bakanlık açıklamasında belirtilenleri uygulamayı önemsediğini söyledi. Lübnan Başbakanı, Arap ülkeleriyle tarihi iş birliğini etkinleştirmeye ve bu ülkelerin iç işlerine veya herhangi bir şekilde Arap-Arap çatışmasına karışmaktan kaçınmaya önem verdiklerini vurguladığı açıklamasında Arap ülkelerini bu zor günlerde Lübnan'ın yanında olmaya çağırdı.

Hükümetin, Körfez ülkelerinin güvenliğine ve istikrarına zarar verecek her durumu reddettiğini vurgulayan Mikati, kaçakçılığı önlemek ve deniz ve karar sınırlarını kontrol etmek için katı olmaya kararlı olduğunu söyledi. Başbakan, özellikle Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri dahil olmak üzere hükümetinin tüm konuları tartışmak ve bunların düzgün bir şekilde uygulanmasını sağlamak için ortak bir komite kurmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Lübnan hükümetinin Körfez ülkelerinin güvenliğine ve istikrarına zarar verecek her türden uygulamanın karşısında olduğunu vurgulayan Mikati, Lübnanlı tüm tarafları ‘ülkenin çıkarlarını her şeyin üstünde tutmaya, kardeş ve dost ülkeleri rencide etmemeye ve iç işlerine karışmamaya’ çağırdı. Lübnan Enformasyon Bakanı’nın açıklamaları nedeniyle yaşananlardan duyduğu üzüntüye ifade eden Mikati bu kriz sayfanın kapatılmış olmasını umduğunu belirtti. Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleriyle aralarındaki ilişkiyi saygı temelinde yeniden kurmayı arzuladıklarının altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya