Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap koalisyonu: Sana'da Husilere ait balistik füze ve İHA üretim tesisleri imha edildi

Arap koalisyonu: Sana'da Husilere ait balistik füze ve İHA üretim tesisleri imha edildi

Salı, 7 Aralık, 2021 - 16:30

Yemen'de hükümet güçlerine destek veren Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonu, Husilerin kontrolü altındaki başkent Sana'da balistik füze ve insansız hava aracı (İHA) üretim tesislerinin imha edildiğini açıkladı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, koalisyon güçlerinden yapılan yazılı açıklamada, Sana'da Husilere ait askeri hedeflerin vurulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Sana'daki balistik füze ve İHA üretimi yapılan mevziler ve şehrin eteklerindeki mağaralar yok edildi" ifadelerine yer verildi.

Husilerden konuyla ilgili henüz açıklama yapılmadı ancak Husilere ait El-Mesira televizyonunun Twitter hesabında yer alan haberde, (koalisyon güçlerine ait) uçakların Sana'ya 6 hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

Sanhan ilçesine, Es-Sevra bölgesindeki Yemen Uydu Kanalı binası civarına ve Sittin Caddesi'ndeki bir araç bakım atölyesine 6 hava saldırısı düzenlendiği aktarılan haberde, saldırılar nedeniyle ev ve araçların zarar gördüğü öne sürüldü.

Koalisyon güçleri, son zamanlarda Sana'da Husilerin kontrolündeki bölgelere yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırdı.

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya