Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hizbullah'ın eski Genel Sekreteri Şeyh Subhi et-Tufeyli: Kabinenin ele geçirilmesi Hizbullah'ın devleti dağıtma politikasının bir parçası

Hizbullah'ın eski Genel Sekreteri Şeyh Subhi et-Tufeyli: Kabinenin ele geçirilmesi Hizbullah'ın devleti dağıtma politikasının bir parçası

Cumartesi, 1 Ocak, 2022 - 16:30
Hizbullah'ın eski Genel Sekreteri Şeyh Subhi et-Tufeyli ("Twitter"daki resmi web sitesi)

Hizbullah'ın eski Genel Sekreteri Şeyh Subhi et-Tufeyli, "Kabineyi ele geçirmek ve devletin işleyişini engellemek, Hizbullah'ın Lübnan'daki kurumları bozmak, felç etmek ve parçalamak için izlediği yıkıcı politikanın bir parçası" dedi.

Tufeyli, Beyrut limanı patlaması dosyasındaki adli müfettiş Yargıç Tarık el-Bitar'ın görevden alınmasındaki Hizbullah ısrarını devletin parçalanmasına karşı çıkanlarla savaşının bir parçası olarak değerlendirdi.

Hizbullah ve Emel Hareketi, Bakanlar Kurulunu Bitar'ı görevden almaya ve hükümet oturumlarına katılma karşılığında başka bir yargıç atamaya çağırıyor.

Tufeyli, “Hizbullah'ın politikasını takip edenler kurumların işleyişinin kesintiye uğraması, felç edilmesi ve dağıtılmasının partinin uzun süredir takip ettiği bir politika olduğunu anlar. Kabineyi ele geçirmek ve devletin işleyişini engellemek bu yıkıcı politikanın bir parçasıdır. Hizbullah'ın liman patlaması dosyasındaki adli müfettişi görevden alma talebindeki ısrarı, soruşturma devam ederse, kendi hatalarının ortaya çıkabileceği gerçeğinden kaynaklanıyor” dedi.

Yıllardır Hizbullah'ın politikalarına muhalif olan Tufeyli, eski partisine ve Özgür Yurtsever Hareket'e cephe aldı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'ın talebine rağmen Lübnan Başbakanı Necib Mikati, hükümetin bölünmesini önlemek için Bakanlar Kurulu'nu toplantıya davet etmekten geri duruyor. Tüm bir mezhebin (Şii mezhebinin) bakanlarının oturumları boykot etmesi durumunda bu bölünmenin gerçekleşeceğine dair endişe hakim.

Yüksek Şii İslam Konseyi Başkan Yardımcısı Şeyh Ali el-Hatib, “Kurumların çalışmalarını düzenlemenin tek yolu yasanın uygulanmasıdır. Öte yandan yetkililerin, kurumları harekete geçirecek yasal yollar bulmak ve yasayı hükümetin çalışmalarını tetikleyecek şekilde uygulamak için istişareleri yoğunlaştırmaları gerekiyor. Böylece enflasyon, tekel, güvenlik kaosu ve vatandaşların elektrik, ilaç ve gıda ihtiyaçlarının sömürülmesi gibi krizler ortadan kaldırılabilir” dedi.

Lübnan Caferi Mezhebi Müftüsü Şeyh Ahmed Kabalan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kurtarılmak isteyenler için çözümün kapısı, katılığı kırmak ve etkili kutuplar arasında verimli bir şekilde oturmakla başlar. Büyük bir siyasi çözümün anahtarı, Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Necib Mikati arasında yapılacak üçlü büyük bir ulusal anlaşmada saklı.”


Editörün Seçimi

Multimedya