Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Nahda Hareketi’nden, Devrim Yıldönümü için oturma eylemi çağrısı

Tunus Nahda Hareketi’nden, Devrim Yıldönümü için oturma eylemi çağrısı

Salı, 11 Ocak, 2022 - 13:15
Nureddin el-Bahiri (AFP)

Nahda Hareketi Tunus devriminin yıldönümünde oturma eylemi çağrısında bulunurken, Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi'nin yardımcısı Mahir Mezyub, Parti Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili Nureddin el-Bahiri'nin tutuklanması olayında Cumhurbaşkanı Kays Said ve Tunus İçişleri Bakanı Tevfik Şerafeddin’in parmağı olduğunu kanıtlayarak Parlamenterler için İnsan Hakları Komitesi’ne (İPU) şikayette bulundu.

Mezyub, uluslararası insan haklarına ve İPU’ya kötü muamele, zorla kaybettirme ve keyfi gözaltı dahil olmak üzere Bahiri’ye karşı işlenen bir dizi ihlali sundu. Mezyub, adli izin veya belirli bir yasal suçlama olmaksızın adam kaçırma ve gözaltına almanın varlığına işaret ederek, güvenlik güçlerinin İçişleri Bakanı'nın talimatı ve Cumhurbaşkanı Said'in bilgisi dahilinde, “Tunus'un imzaladığı uluslararası anlaşmaların ihlali ve parlamenterlere karşı alınan yasal tedbirlere saygı” duymadığını bildirdi.

Mezyub, bu şikayetini sunarken, Nureddin el Bahiri’nin, 25 Temmuz’da Cumhurbaşkanı  Said’in parlamentoyu askıya almadan önce Nahda Hareketi’nin meclis grup başkanı olduğuna işaret ederek, Bahiri’nin milletvekili olması sebebiyle ona karşı işlenen suçların cezasının zaman aşımına uğramayacağını söyledi.

Diğer yandan, Gannuşi’nin liderlik ettiği ve Cumhurbaşkanı’na muhalif olan Nahda Hareketi dün eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin devrildiği 14 Ocak 2011 devrimin yıl dönümünde tüm vatandaşları sokağa çıkmaya davet etti.

Tunus Cumhurbaşkanı’nın en önde gelen rakiplerinden İslamcı Nahda Hareketi, bütün destekçilerini başkentin merkezindeki Habib Bourguiba caddesinde ‘devrimin temsilcilerinin’ reddedildiği gösteriye davet ederek, Said’in siyasi projesine atıfta bulundu.

Diğer yandan siyasi ve aktivistlerin de yer aldığı ‘Darbeye Karşı Vatandaşlar Hareketi’ de eyleme hazırlanıyor.

Hareketin üyeleri, parlamentonun dondurulması ve anayasanın birçok maddesinin askıya alınması da dahil olmak üzere 25 Temmuz'da açıklanan istisnai tedbirlerin geri alınması talebiyle 24 Aralık'tan bu yana genel merkeze açlık grevi yapıyor.

Darbeye Karşı Vatandaşlar Hareketi Sözcüsü İzzeddin el-Hazki dün DPA’ye yaptığı açıklamada, “14 Ocak’taki protesto hareketine katılım rolümüz olacak… Cumhurbaşkanı Said’in açıkladığı yol haritasını tanımıyoruz… Bu saçmalık” ifadelerini kullandı.

2019 yılında düzenlenen seçimlerde oyların yüzde 70’inden fazlasını alan Said,  yıl içerisinde siyasi reformlar konusunda bir halk referandumu ile 17 Aralık’ta erken seçime gidilmesi için bir teklif sundu. Tunus Cumhurbaşkanı, anayasadaki bir hükme dayanarak kararlar aldığını söylüyor. Ancak siyasi gündemi, özellikle  kendisini anayasaya karşı bir darbe düzenlemekle suçlayan Parlamentodaki başlıca muhalifleri tarafından kabul edilmiyor.

Tunus’ta eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'nin devrildiği 14 Ocak’ta devrim yıldönümü olarak kutlanıyordu. Ancak Said, devrim gününü 17 Aralık olarak değiştirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya