Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Koalisyonu, Mutlu Yemen’in Özgürlüğü operasyonuna Şebve’den başlıyor

Arap Koalisyonu, Mutlu Yemen’in Özgürlüğü operasyonuna Şebve’den başlıyor

Arap Koalisyonu sözcüsü Tuğgeneral Turki el-Maliki: Operasyon, tüm bölgeleri ve cepheleri kapsıyor ayrıca ülkeyi kalkınma ve refaha taşımayı hedefliyor
Çarşamba, 12 Ocak, 2022 - 11:00
Arap Koalisyon güçlerinin operasyonlarında hedef alınan Husilere ait bir araç (AFP)

Yemen’in Şebve şehrinin tüm ilçelerinin Husi milislerinden temizlenmesinin tamamlanması ve Marib ilinin güney ilçelerinden ilk bölgelerin kurtarılmasına yönelik askeri operasyonlarının yaklaşmasının üzerine, Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, dün (Salı) tüm bölgelerde ve cephelerde Mutlu Yemen’in Özgürlüğü Operasyonu’nun başladığını duyurdu.

Operasyonun başlatıldığı açıklaması, Arap Koalisyonu sözcüsü Tuğgeneral Turki el-Maliki’nin Şebve ilinin merkezi olan Atak ilçesinde, Şebve Valisi Avad el-Avlaki ile birlikte düzenlediği basın toplantısında geldi.

Sözcü Maliki, Şebve’nin tüm bölgelerinin Husi milislerinden temizlenmesine yönelik çalışmaların tamamlanmasını ‘tarihi bir an’ olarak tanımlarken, “Şebve, Yemenlileri kritik bir anda bir araya getirdi” dedi. Ayrıca Şebve’nin kurtarılmasına katkıda bulunan herkesin fedakarlıklarına övgüde bulundu.

Maliki, dün sabah yaptığı açıklamada, tüm bölgelerde ve cephelerde Mutlu Yemen’in Özgürlüğü operasyonunun başladığını duyurdu ve operasyonun amacının ülkeyi kalkınma ve refaha taşımak olduğunu söyledi.

Arap Koalisyonu sözcüsü, “Yemen halkının yaşamayı hak ettiğini ve kullanılmamış birçok unsura sahip olduklarını ayrıca askeri operasyonlarının, bir tarih, kültür ve medeniyet ülkesi olarak Yemen’in tüm topraklarının özgürleştirilmesinin ardından refah ve kalkınma ve Körfez devletlerinin saflarına dahil olmasına odaklandığını” belirtti.

Maliki, dün şafak vaktinde başlayan askeri operasyondan 3 gün önce tüm cephelerde ve bölgelerde bir istihbarat ve operasyonel ortam hazırlığı yapıldığını, söz konusu hazırlığın Koalisyon güçlerinin desteğiyle, tüm askeri ve muharebe oluşumlarının geniş bir yapılanmasını içerdiğini açıkladı. Maliki “Hedefimiz net. Yemen’i temizlemek, güvenli ve istikrarlı hale getirmek, kalkınma ve refaha sahip olacağı bir gelecek kurmak için geleneksel savaş anlayışının ötesine geçen askeri operasyonlar gerçekleştiriyoruz.  Farklı siyasi görüşlere sahip tüm Yemenlileri bir araya getiren Şebve, çatışmanın çok önemli bir aşamasına giriyor. Bu aşama, barışı reddeden ve savaşta ısrar eden Husi milislerine karşı siyasi liderliğin etrafında birlik olunmasını gerektiriyor. Meşru hükümetin yanı sıra şehir ve ilçelerdeki yerel yönetimlerle birlikte, insani yardım çalışmalarına odaklanan çalışmalar devam ediyor. Şebve’de ve Yemen’in geri kalanında çok sayıda yerinden edilmiş bulunuyor ve Suudi Arabistan ve uluslararası yardım merkezleri çalışmalarını bu çerçevede yürütüyor. Tüm illerde Yemen kurumlarının onarılması için sürekli olarak çaba sarf ediliyor” Şeklinde konuştu.

Çabaların, fikirlerin ve ifadelerin birliğinin sağlanmasının önemine dikkat çeken Maliki, böyle bir yaklaşımın tüm ülkeyi yayılmacı fikirlerden ve kötü niyetli eylemlerden temizlerken aynı zamanda Yemen’i yeni bir aşamaya taşıyacağını vurguladı.

Maliki sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Arap Koalisyonu güçleri, düzeltilmesi gereken her şeyi düzeltmeye yönelik daimi yaklaşımlarına bağlı kalıyor. Bunlardan birini, kaynaklara müdahale edilirken bir hata sonucunda sahte bir videonun yayınlanması oluşturuyor. Sahte bir videonun yayınlanmış olması, Husi milislerin limanları ve sivil binaları, suç işlemek üzere kamp olarak kullanmadığı anlamına gelmiyor. İran’ın Hudeyde ve Arap Denizi üzerinden Husilere silah kaçakçılığı yaptığına ve onlara tedarikler gerçekleştirdiğine yönelik birçok net kanıt bulunuyor.”


Şebve Valisi, Arap koalisyonuna teşekkür etti

Şebve Valisi Avad el-Avlaki, şehrin Husi milislerin elinden tamamen kurtarıldığı günü ‘tarihin sayfalarına kazınmış büyük bir gün’ olarak tanımladı. Ayrıca Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderliğindeki koalisyonun çalışmalarına övgüde bulunarak, zaferlerin kazanılması açısından gerçek birer ortak olduklarını belirtti.

Vali Yemen siyasi liderliğine, koalisyona, ulusal ordu kuvvetlerine, hükümet yanlısı tugaylara ve halk direnişine, Bayhan, Usaylan ve Ayn ilçelerini kurtarmak için 240 saat süren operasyonlardaki ortak çabalarından dolayı teşekkür etti. Şebve’yi kurtarmada Arap Koalisyonu tarafından sağlanan hava desteğinin önemini vurguladı.

Vali “Şehri kurtarmaya yönelik başarılı operasyon, Husi milisleri tarafından kontrol edilen Yemen şehirlerinin geri kalanı kontrol altında almak için izlenecek bir örnek olacak” açıklamasında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya