Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE’nin Washington Büyükelçisi: Abu Dabi’ye yönelik saldırıda SİHA, balistik ve seyir füzeleri kullanıldı

BAE’nin Washington Büyükelçisi: Abu Dabi’ye yönelik saldırıda SİHA, balistik ve seyir füzeleri kullanıldı

Perşembe, 20 Ocak, 2022 - 13:45
Abu Dabi’deki Husi saldırısını gösteren uydu görüntüleri (AFP)

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe, Pazartesi günü Abu Dabi’de gerçekleşen 3 sivilin hayatını kaybettiği saldırıda silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) yanı sıra balistik ve seyir füzeleri kullanıldığını bildirdi.

Saldırı sonucu, Abu Dabi’de petrol firması ADNOC’un depolama tesisleri yakınındaki Musaffah sanayi bölgesinde petrol yakıtı taşıyan üç tankerde patlama meydana gelirken, Abu Dabi Uluslararası Havaalanı’ndaki bir şantiyede yangın çıktı.

Husi milislerin üstlendiği saldırının ardından yapılan ön incelemelere göre, söz konusu iki bölgeye düşerek patlama ve yangına neden olmuş olabilecek SİHA’ya benzer ‘küçük uçaklar’ görüldü.

ABD Başkanı Joe Biden, BAE’ye yönelik saldırıyı üstlenen İran destekli Husi grubunu tekrar yabancı terör örgütleri listesine almayı değerlendirdiklerini söyledi.

ABD, Kasım ayında Husi grubunu yabancı terör örgütleri listesinden çıkardıklarını duyurmuştu.

BAE’nin Washington Büyükelçisi Uteybe, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile, Husilerin Abu Dabi Havaalanı ve bir yakıt deposuna yapılan saldırıların ardından Biden yönetimine Husilerin yeniden terör listesine alınması çağrısında bulundu.

BAE ayrıca, Birleşik Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) söz konusu saldırı ilgili toplantı düzenlemeye çağırdı.

BAE, BMGK Başkanı Mona Juul’a gönderdiği mektupta, BMGK’nın Husilerin uluslararası yasaları ihlal ederek, BAE vatandaşları ve yerleşim yerlerini hedef almasının açık bir şekilde kınanmasını istedi.

Söz konusu mektupta, “Bu yasadışı ve rahatsız edici eylemler, Husilerin bölgemizde terör ve kaosu yayma çabalarında bir başka adımdır. Husiler, BM yaptırımlarını hiçe sayarak yasa dışı yollarla elde ettikleri silahlarla barışı ve güvenliği tehdit ediyor” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya