Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan: Müstakbel seçmeni Hariri’yi boykot kararından vazgeçirmeye çalışıyor

Lübnan: Müstakbel seçmeni Hariri’yi boykot kararından vazgeçirmeye çalışıyor

Saad Hariri’nin ‘seçimleri boykot kararı’ Lübnan’da protesto edildi
Pazartesi, 24 Ocak, 2022 - 12:15
Saad Hariri taraftarlarını selamlarken. (EPA)

Lübnan (Sünni) Müstakbel Hareketi Genel Başkanı Saad Hariri, mayıs ayında yapılacak parlamento seçimlerine katılmayabileceğini açıkladı. Açıklamanın ardından, Müstakbel taraftarları, ülke genelinde gösteriler düzenledi. Başkent Beyrut’ta Hariri’nin evi ve Müstakbel Hareketi Genel Merkezi’nin bulunduğu Beytu’l Vasat semtinde toplanan çok sayıda partili, eski Başbakan Saad Hariri’yi, muhtemel boykot kararından vazgeçirmeye çalıştı.   

Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam ve Akkar kentleri ile doğudaki Bekaa bölgesinde toplanan çok sayıda Müstakbel destekçisi, eski Başbakan Saad Hariri’yi seçimlere katılması yönünde desteklemek için dün Beyrut’a akın etti. Yağmurlu havaya rağmen Hariri’nin evinin önünde toplanan göstericiler, Müstakbel ve Hariri posterleri taşıyıp, eski Başbakan lehine destek sloganları attı.  

Hariri göstericilere yönelik yaptığı kısa konuşmada, “Hepiniz kalbimdesiniz, bugünlerin zor olduğunu biliyorum, ancak bu ev asla kapatılmayacak, size ve tüm Lübnanlılara açık olmaya devam edecek. Refik Hariri ölmüş değildir ki evimizi kapatalım. Ben de kanımı ve ruhumu size feda ederim, duygularınız ve buraya gelişiniz için teşekkür ederim, sizi işittim siz de yarın yapacağım açıklamayı dinleyin’’ ifadelerini kullandı.  

Akkar ve Trablus’ta toplanan Müstakbel taraftarları, çok sayıda taşıt aracılığıyla Beyrut’a doğru hareket etti. Otobüslerin üstündeki megafonlardan partinin seçim şarkıları çalındı.  Göstericiler, ‘Şehit Başkan Refik Hariri’nin yolunda olduklarını’ Saad Hariri’yi desteklediklerini ve seçimlere katılmasının zorunlu olduğunu ifade etti.  Sayda’daki göstericilerden biri, “Ulusal denklemde Hariri siyasetinin alternatifi bulunmuyor, seçimlere katılmama kararını değiştirmek için bu gösteriyi düzenliyoruz.” diye konuştu.  

Müstakbel hareketi Sayda temsilcisi Mazin Haşişu, gösterilerin kendiliğinden geliştiğini, siyasi temsilcilerini olası bir seçim boykotundan vazgeçirmek isteyen Sünni kitlelerin tutumunu yansıttığını söyledi. Haşişu ayrıca Hariri’nin, en zorlu zamanlarda Lübnan siyasetinin merkezinde yer aldığını ve ülkedeki istikrarın ana unsurlarından olduğunu ifade etti.  


Editörün Seçimi

Multimedya