Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan'da protestolar hız kazandı

Sudan'da protestolar hız kazandı

Pazartesi, 24 Ocak, 2022 - 14:00
Fotoğraf Reuters

Sudan'da halk hareketi hızlı yayılmaya devam ediyor. Protesto bölgeleri başkent Hartum'un dışına yayılmış durumda. Halk komiteleri El-Cezire-Orta ve Kuzey (Sudan)-Kuzey (Sudan) eyaletlerini de gösterilere dahil etmek için çağrı yayınladı. Kara yolları kapatıldı ve başkent Hartum'a gelen otobüslerin ve kamyonların geçişi engellendi.

Adalet Bakanlığı danışmanları, barışçıl göstericilere yönelik aşırı şiddete karşı bir protesto düzenledi. Adalet Bakanlığı'ndan onlarca hukuk danışmanı dün bakanlık merkezlerinin önünde oturma eylemi düzenleyerek hukuk devleti inşa edilmesi, barışçıl göstericilerin öldürülmesinin durdurulması ve olağanüstü halin kaldırılması çağrısında bulundular.

Protestocular dün direniş komiteleri üyesi Muhammed Faysal'ın Vad Medeni şehrinde öldürülmesinin ardından Hartum'u ülkenin merkezine, doğusuna ve güneyine bağlayan yolu trafiğe kapattılar. Güvenlik güçlerinin cenaze alayını dağıtmasına tepki gösteren protestocular başkent Hartum’da yollara barikatlar kurdular, ayrıca kentin mahallelerinden ülkenin doğusunu, güneyini ve merkezini birbirine bağlayan kara yollarına da kapattılar.

Vad Medeni’de artan protestolar, Eyalet Valisi Abdülhadi Abdullah’ı istifaya zorladı. Abdullah açıklamasında, durumun, görevini yerine getirmesine izin vermeyecek bir yöne doğru hızla ilerlediğini söyledi ve Vad Medeni vatandaşlarına yönelik şiddeti ve Faysal Muhammed’in ölümünü protesto etmek için istifasını sunduğunu duyurdu.

Kuzey eyaletinde yaşayanlar da bir süre önce ülkeyi Mısır'a bağlayan kara yolunu kapatmışlardı. Söz konusu yola, elektrik faturalarındaki zammı protesto etmek sokağa dökülenler barikat kurmuş, ısa bir süre sonra da zam kararı Maliye Bakanlığı tarafından geri çekilmişti.

Vatandaşlar, madencilik gelirlerinin ve kaynaklarının bir kısmının devlet yararına tahsis edilmesi ve “Arkin ve el-Barakik” bölgelerinde yolların kapatılması yönündeki çağrılarına hız verdiler. Bu durum, Sudan ile Mısır arasında mal taşıyan kamyonların kuruklar oluşturmasına neden oldu.

Protestoları düzenleyen komiteler de bugün, bu ay için planlanan yürüyüşler kapsamında başkent Hartum ve ülkenin diğer şehirlerinde yeni bir yürüyüş düzenleneceğini duyurdular.


Editörün Seçimi

Multimedya