Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE: Bahreyn Kralı Âl Halife ve IKYB Başkanı Barzani Âl Nahyan ile görüştü

BAE: Bahreyn Kralı Âl Halife ve IKYB Başkanı Barzani Âl Nahyan ile görüştü

Abu Dabi Veliaht Prensi Âl Nahyan Bahreyn Kralı Âl Halife ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkan’ı Mesrur Barzani ile görüştü. Âl Halife ve Barzani Husi saldırılarını kınadıklarını vurguladılar.
Çarşamba, 26 Ocak, 2022 - 08:15
Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Âl Halife ve Şeyh Muhammed bin Zayed Abu Dabi’de görüştüler. (WAM)

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Âl Halife ve Abu Dabi Veliaht Prensi ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed Âl Nahyan, Bahreyn ile BAE arasındaki ilişkileri ele aldı. Görüşmede iki ülke arasındaki ortak çıkarlar ve kalkınma projeleri de gündem maddeleri arasındaydı.

Şarku’l Avsat’ın BAE haber ajansı WAM’dan aktardığı habere göre göre, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa ve BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Âl Nahyan, iki ülkeyi ilgilendiren birçok bölgesel ve uluslararası konuyu, Körfez ve Arap dünyasının diğer bölgelerindeki son gelişmeleri gözden geçirdi.

İkili görüşmede özellikle BAE’deki sivil yerleşim birimleri ve tesisleri hedef alan terör saldırısı ve BAE’nin tüm uluslararası normlar, yasalar ve insani değerleri ihlal eden bu saldırıya karşılık verme hakkı çerçevesinde aldığı tedbirler görüşüldü.

Bahreyn Kralı, Husi milislerinin BAE’deki sivil bölgelere düzenlediği terör saldırısının ülkesi tarafından kınandığını ifade etti. Kral, BAE’nin egemenliğine, güvenliğine ve istikrarına yönelik tüm tehditler karşısında Bahreyn’in desteğini vurguladı. Bu destek, iki ülkeyi ve halklarını birleştiren sıkı kardeşlik bağlarının, tek bir kaderin ve yakın tarihi bağların bulunmasının bir teyidi niteliğinde.

Kral Hamad bin İsa Âl Halife, Bahreyn’in, BAE’nin terörist Husi saldırılarına karşı koymak ve sivillerin güvenliğini korumak için aldığı tüm önlemlere verdiği tam desteği yineledi. Kral, iki ülkedeki güvenlik ve istikrarın birbirine bağlı olduğunu vurguladı ve BAE’ye yönelik herhangi bir saldırının Bahreyn’e yönelik bir saldırı olarak kabul edildiğine dikkati çekti.

Bahreyn Kralı ayrıca BAE’ye yönelik terör saldırısı karşısında uluslararası toplumun gösterdiği tepkiye işaret ederek BAE diplomasisinin verimli ve yetkin şekilde önderlik etmesi sonucu Husi terörünün tüm dünyaya ifşa edildiğini söyledi.

Husi terörünü kınayan BM Güvenlik Konseyi kararının oybirliğiyle alındığını hatırlatan Kral, BAE’nin egemenliğini savunmak ve güvenliğini, istikrarını ve çıkarlarını korumak için yasal hakkı olduğunu vurgulayarak söz konusu saldırıyı bölgede barış ve güvenliği tehdit eden tehlikeli bir durum olarak tanımladı.


Âl Nahyan-Barzani görüşmesi

Ayrıca Şeyh Muhammed bin Zayed Âl Nahyan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkan’ı Mesrur Barzani ile BAE ve Irak arasındaki iş birliğinin çeşitli yönlerini görüştü. Özellikle Irak’ın Kürdistan bölgesi, ekonomi, yatırım, kalkınma ve insani alanlarda her iki tarafın da çabalarına hizmet ediyor.

Taraflar, Ortadoğu’daki genel gelişmeler ve taraflar arasında siyasi ve ekonomik iş birliği hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıda IKBY Başkanı, Husi milislerinin BAE’ye yönelik terör saldırısını kınadığını, saldırının tüm uluslararası normları ve yasaları ihlal ettiğini ve bölgesel barış ve güvenliğe ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.

WAM’ın haberine göre, IKBY Başkanı, masum sivillere karşı işlediği suçlara karşı Husilere karşı diğer terörist güçler ve destekçileri için de caydırıcı olacak bir uluslararası duruş gösterilmesi gerektiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya