Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya ve İtalya, yasadışı göçle mücadele yollarını görüşüyor

Libya ve İtalya, yasadışı göçle mücadele yollarını görüşüyor

Perşembe, 27 Ocak, 2022 - 12:00
Libya Sahil Güvenlik tarafından kurtarılan göçmenler (AP)

Yedi göçmen, kötü hava koşulları ortasında Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybetti. Gelişmeyle eş zamanlı olarak Libya Başsavcısı Sıddık el-Sur, 26 Ocak’ta İtalya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Giovanni Salvi ile ‘yasadışı göç ve insan kaçakçılığı le mücadele’ amacıyla iki savcılık arasındaki iş birliğini geliştirme yollarını görüştü.

Libya Başsavcısı’nın Facebook üzerinden yaptığı açıklamaya göre Salvi’nin çağrısı üzerine gerçekleşen görüşmede, Ulusal Organize Suç ve Mafya ile Mücadele İdaresi Başkanı Cafiero de Rayo da yer aldı. Aktarılana göre görüşme, ‘ortak nitelikteki araştırmaların tamamlanmasını engelleyen tüm sorunların ele alınması için bir çalışma mekanizması bulmak amacıyla birlikte çalışabilirlik gereksinimlerinin ele alınması’ çerçevesinde gelişti.

Sorunların başında ‘insan ticareti, akaryakıt kaçakçılığı ve terör gibi yasadışı göç organizasyonunda yer alan ulusötesi suç örgütleriyle ilgili meseleler’ gelirken, her iki tarafın da bunlarla mücadele çabalarını güçlendirme, riskleri azaltma ve failleri kovuşturma arzuları ele alındı.

Aynı şekilde İtalya’nın Lampedusa adasının belediye başkanı, geçen salı akşamı Fransız Haber Ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, yedi göçmenin Akdeniz’i geçmeye çalışırken öldüğünü söyledi.

Bangladeş basınına göre en az 280 göçmen, Avrupa’ya ulaşmak için Libya’dan tehlikeli bir deniz yolculuğuna çıktı.

Lampedusa Belediye Başkanı Toto Martello, “Yolculuk sırasında 3 kişi öldü. Diğer 4 kişi ise Sahil Güvenlik’in tekneleri durdurup göçmenleri adaya götürmesinden sonra şiddetli hipotermi geçirmelerinin ardından öldü” dedi.

İnsani yardım kuruluşu ‘Mediterranean Hope’, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada göçmenlerin Bangladeş, Mısır, Mali ve Sudan’dan yola çıktığını ve ‘neredeyse hepsinin şiddetli hipotermiden mustarip olduğunu’ belirtti. Martello ise, şok edici durumun ‘İtalya hükümetinin ve Avrupa’nın ölümler karşısında bile tamamen sessiz kalması’ olduğunu vurguladı.

Uluslararası Göç Örgütü’nden (IOM) Flavio Di Giacomo, “Bu trajedi bize, göçmenleri hızla kurtarabilecek ve onları güvenli bir sığınağa alabilecek, denizdeki kurtarma gemilerinin sayısını kışın bile acilen artırmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

2020 yılında yaklaşık 34 bin göçmen, İtalya’ya doğru yola çıkarken, bu sayı 2021 yılında ise neredeyse iki katına yükselerek 64 bin 500’e ulaştı.

Toto Martello, “Durum, devam eden bir olgu haline geldi. Artık yaz ve kış arasında bir fark yok” diyerek, göçmen sayısının bu yıl ise ikiye katlanmasının beklendiğini ifade etti.

Mültecilerin yeniden yerleştirilmesine yardımcı olan Katolik yardım kuruluşu ‘Sant’Egidio’, Avrupa Birliği’ni (AB) ‘uykudan uyanmaya’ ve yasal göç sorunu için yeni yollar açmak da dahil, hayatları kurmaya çağırdı. Kuruluş, “Avrupa’ya birkaç metre uzaklıkta soğuktan ölmeleri kabul edilemez” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya