Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD ve Mısır'dan iklim zirvesine hazırlıkta iş birliği

ABD ve Mısır'dan iklim zirvesine hazırlıkta iş birliği

ABD İklim Özel Temsilci ile Mısır Çevre Bakanı telefon göüşmei gerçekleştirdiler.
Cuma, 28 Ocak, 2022 - 08:15
ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry ve Mısır Çevre Yasmine Fuad. (Mısır Hükümeti)

Kahire ve Washington, yıl sonunda Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinin ev sahipliği yapacağı İklim Zirvesi'ne (COP27) hazırlık konusunda iş birliği yapmak konusunda isteklerini dile getirdiler.

Mısır Çevre Bakanı, Bakanlar Koordinatörü ve COP27 İklim Konferansı Elçisi Yasmine Fuad dün ABD’nin İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile yaptığı telefon görüşmesinde İklim Zirvesi hazırlığı için ortak bir çalışma grubu oluşturarak iş birliği başlatmanın önemi konusunda mutabık kaldılar.

Mısır hükümetinden yapılan açıklamada Çevre Bakanı Fuad'ın tarafların emisyonu azaltma, uyum ve iklim finansmanı ile ilgili başlıkların uygulanması için çalışmanın gerekliliği ve Glasgow Konferansı çıktıları doğrultusunda gerekli finansmanı sağlamak için gelişmiş ülkelerin taahhütlerini yerine getirmelerinin önemin üzerinde anlaştıklarını belirtildi.

Fuad ayrıca, 2050 Ulusal İklim Değişikliği Stratejisi çerçevesinde iklim değişikliğinin etkilerinin ele alınmasına yardımcı olan projelerde Mısır ve ABD arasındaki ortak iş birliği programını görüştüğünü söyledi.

Fuad, Mısır'daki iklim projelerinde özel sektörün yer alma olasılığı da tartışılırken ABD tarafının konuyla ilgili Kahire’nin önerisine katıldığını söyledi. Ayrıca yeni atık yasasının, atıkları enerjiye dönüştürme konusunda olduğu gibi özel sektörle iş birliğini desteklediğine dikkat çekti. Mısır’dan yapılan açıklamaya göre Kerry, ABD'nin İklim Değişikliği Konferansı başkanlığı döneminde Mısır'ı destekleme konusundaki isteğini ve ülkesinin konferansın başarılı olması için gerekli desteği sağlamaya hazır olduğunu söyledi. Mısır'a verdiği desteği vurguladı.

Kerry ayrıca ABD’nin enerji alanında olduğu gibi iklim değişikliğinin etkilerini ele almada ve ülkelerin eylemlerini desteklemek için Endonezya, Meksika, Hindistan ve Güney Afrika gibi bazı ülkelerle çalışmaya da istekli olduğuna dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya