Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan Uluslararası Çatışma Alanlarında Kültürel Mirasın Korunması İttifakı’na 30 milyon dolar bağış

Suudi Arabistan’dan Uluslararası Çatışma Alanlarında Kültürel Mirasın Korunması İttifakı’na 30 milyon dolar bağış

Salı, 1 Şubat, 2022 - 10:30
Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Ferhan ALIPH konferansında (SPA)

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Ferhan, ülkesinin kültürel mirası koruma ve iyileştirme çabalarını desteklemek için Çatışma Alanlarındaki Mirası Koruma Uluslararası İttifakı’na (ALIPH) 30 milyon dolarlık bağışta bulunduğunu duyurdu.

Prens Bedr bin Abdullah, Fransa’nın başkenti Paris’te dün ikincisi düzenlenen ALIPH bağışçılar konferansında yaptığı konuşmada, “Kültür, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu’nun merkezinde bulunuyor ve ülkem kültürel mirası çeşitli tehditlerden korumada, ihmal ve yıkıma yol açabilecek risk faktörlerini azaltmada aktif rol alıyor” dedi.

Kültür Bakanı, “Zengin ve çeşitliliğe sahip ülkemiz ve genel olarak dünya mirası ile kültürünün korunmasını geliştiren girişimler üzerinde de çalışıyoruz” diye ekledi.

Suudi Bakan, Suudi Arabistan’ın mirasın korunmasının kapsamlı ve sürdürülebilir kalkınmada oynayabileceği rolü vurgulamak için 2020’de G20 başkanlığı sırasında kültüre ışık tuttuğunu dile getirerek, ülkesinin UNESCO tarafından 2021-2023 için Dünya Miras Komitesi Başkan Yardımcısı olarak seçildiğinin de altını çizdi.

Ülkesinin, ALIPH’in geçmiş dönemdeki çalışmalarını desteklemek için yaptığı katkılardan dolayı gurur duyduğunu ifade eden Kültür Bakanı, “Toplu çabalarımız, kültürel mirasın barışın inşasına, sosyal uyumun desteklenmesine ve kültürel çeşitliliğimizin daha derin bir şekilde anlaşılmasına önemli katkıda bulunan rolleri güçlendirmek için çok önemlidir” dedi.

Çatışma Alanlarındaki Mirası Koruma Uluslararası İttifakı, son yıllarda Sahel bölgesi ve Ortadoğu’da kültürel mirasın büyük tahribata uğraması nedeniyle Mart 2017’de Cenevre’de kuruldu.


Editörün Seçimi

Multimedya