Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin, UNRWA’nın rolünün sona ermesinden endişe duyuyor

Filistin, UNRWA’nın rolünün sona ermesinden endişe duyuyor

Pazartesi, 2 Mayıs, 2022 - 12:00
Trump'ın ABD'nin ajansın bütçesine katkısını askıya almasını kınayan gösteri (Arşiv-Reuters)

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) bazı hizmetlerini Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı diğer uluslararası kuruluşlara devretme önerisi, ’Filistinli mülteci sorununu sona erdirme’ planı konusunda uyaran Filistinlileri endişelendirdi.

Filistinliler, UNRWA’nın faaliyetlerine devam etmesini ülkelerine dönüş için önemli olduğunu belirtiyor. Ajans, Filistinlilerin ‘Nekbe Günü’ olarak kabul ettiği İsrail Devleti'nin kuruluşundan bir yıl sonra gelen 302 sayılı Kararname ile 1949'da kuruldu.

İsviçre merkezli Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Muhammed Şehade, UNRWA'nın ‘sadece hizmet sunmakla ilgili olmadığını’ belirterek, UNRWA'nın devamının ‘uluslararası toplumun Filistinli mülteci sorununu çözme sorumluluğunu taşıdığının bir hatırlatıcısı’ olduğunu söyledi.

UNRWA, birkaç uluslararası kuruluştan düzenli olarak on milyonlarca dolar ödenek almasına rağmen devam eden bir finansman kriziyle karşı karşıya.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini geçtiğimiz ay, Filistinli mültecilere gönderdiği mesajında, hizmetlerini sunmasına yardımcı olmaları yönünde UNRWA'nın BM örgütleriyle ortaklığını genişletmeye çalıştığını açıklamıştı. Daha kapsamlı bir BM çalışması dahilinde ortaklıkları en üst düzeye çıkarma seçeneği üzerine durulduğunu belirten Lazzarini, bu seçeneğin merkezinde hizmetlerin UNRWA adına ve yönetimi altında sağlanabilmesinin yattığını da söylemişti.

Filistin Başbakanı Muhammed İştiye, bahsi geçen planın UNRWA'yı kuran Birleşmiş Milletler kararlarını ‘ihlal ettiğini’ belirtirken, Filistin Kurtuluş Örgütü ise bunun uygulanmasının Filistinliler arasında öfkeli tepkilere yol açacağını söyledi.

Hamas’ın önde gelen yetkililerinde Muhammed el Medhun ise, öneriyi UNRWA’nın çalışmasını sona erdirmek için hazırlık girişimi olarak değerlendirdi.

UNRWA, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki kamplara ek olarak Suriye, Ürdün ve Lübnan'daki kamplara dağıtılan yaklaşık 5,7 milyon Filistinli mülteciye sağlık, sosyal ve eğitim hizmetleri sağlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya