Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de devlet başkanlığı affının ardından 60’ı aşkın mahkum serbest bırakıldı

Suriye’de devlet başkanlığı affının ardından 60’ı aşkın mahkum serbest bırakıldı

Pazartesi, 2 Mayıs, 2022 - 17:15
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed Şam’da bayram namazını kıldı (Reuters)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Suriye makamları 30 Nisan tarihinden önce işlenen terör suçları için genel af sağlayan bir kanun hükmünde kararname çıkarmasının bir parçası olarak 60’ı aşkın mahkumun serbest bırakıldı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, sonuncu geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yeniden Devlet Başkanı seçilmesinden öncesi dahil olmak üzere ülkede çatışanın başlamasından bu yana birkaç kez genel af kararı çıkardı. Genel af kararının sonuncusu ise geçtiğimiz Cumartesi günü yayınlandı. İnsan hakları aktivistlerine göre, yeni af diğerlerine göre ‘terör’ suçları açısından daha kapsamlı.

Esed, 30 Nisan tarihinden önce işlenen terör suçları için genel af sağlayan bir kanun hükmünde kararname çıkardı. Kararname ölüme sebep olan terör suçlarını kapsamayacak.

Kararnamede, ‘bir insanın ölümüne yol açanlar hariç, 2022'den önce işlenen terör suçları için genel af’ öngörülüyor.

SOHR’a göre, dünden bu yana Suriye’nin çeşitli bölgelerinde hapishanede en az 10 yıl geçiren 60’ı aşkın mahkum serbest bırakıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya