Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin’de bir İsraillinin öldüğü saldırıyı Fetih ve Hamas birlikte üstlendi

Filistin’de bir İsraillinin öldüğü saldırıyı Fetih ve Hamas birlikte üstlendi

Salı, 3 Mayıs, 2022 - 09:15
Kudüs’teki İsrail güçleri (AFP Arşiv)

Hamas, Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih’in bir İsrailli güvenlik görevlisinin öldüğü saldırıyı üstlenmesinden iki gün sonra, söz konusu olayın sorumluluğunu üstlendi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre yasa dışı Yahudi yerleşim birimi Ariel’in girişinde İsrailli bir güvenlik görevlisi seyir halindeki otomobilde bulunan iki zanlı tarafından öldürülmüştü.

Geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlenen saldırıyı, Fetih Hareketi’ne bağlı Aksa Şehitleri Tugayı üstlenmişti.

Aksa Şehitleri Tugayı, Ariel’in girişinde bir güvenlik görevlisinin öldürüldüğü ‘kahramanca’ saldırının tüm sorumluluğu üstlendiğini açıklamıştı.

İsrail polisi ve Filistinli siviller arasında iki hafta önce İsrail’in 1967 yılında işgal ettiği ve daha sonra ilhak ettiği Kudüs’ün doğusunda gerçekleşen çatışmalarda 300’e yakın Filistinli yaralanmıştı. Aksa Şehitleri Tugayı’ndan yapılan açıklamada İsraillinin öldürülmesinin Kudüs’teki Müslüman ve Hıristiyan halkının kutsal mabedine yapılan ihlallere karşılık gerçekleştiği açıklandı. 


Hamas Hareketi’nin silahlı kanadı, Ariel’de gerçekleşen olayın sorumluluğunu üstlendiğini açıkladı.

Hamas Hareketi’nin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada “Kassam Tugayları, bir İsraillinin öldürülmesi ve bir başka İsraillinin yaralanması ile sonuçlanan kahraman operasyonunun sorumluluğunu üstlenmiştir” ifadeleri kullanıldı.

İsrail güçleri, Batı Şeria’da iki Filistinlinin söz konusu saldırıyı gerçekleştirdiği şüphesiyle Ariel’in kuzeybatısındaki Filistinlilerin yaşadığı Karavet Beni Hassan’da silah zoruyla gözaltına alındığını açıkladı.

Kassam Tugayları, tutuklarının harekete üye olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada “Destansı operasyonumuzdan saatler sonra Siyonistler, Karavet Beni Hassan köyünden üyemiz Mücahit Yusuf Asi ve Mücahit Yahya Mari’yi gözaltına aldı” ifadeleri kullanıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya