Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’nin doğusunda ABD ve Rusya bölgeleri arasında bir köprü çöktü

Suriye’nin doğusunda ABD ve Rusya bölgeleri arasında bir köprü çöktü

Cuma, 6 Mayıs, 2022 - 08:00
Suriye’nin kuzeydoğusundaki el-Malikiyye yakınlarında, 3 Haziran 2020’de konuşk bulunan ABD ve Rusya kuvvetleri (AFP)

Suriye’nin kuzeydoğusunda ABD, Rus ve Türk güçlerinin konuşlandığı Rakka ve Deyr-i Zor illerini birbirine bağlayan bir köprü, ülkenin doğusunu etkisi altına alan şiddetli yağmurdan kaynaklanan sel sebebiyle çöktü.

El-Vatan gazetesine göre, Rakka’dan Abdurrezzak el-Halife, Rakka ve Deyr-i Zor yolunda üç köprünün bulunduğunu ve Rakka’nın doğu kırsalındaki eş-Şeriyde Köprüsü’nün çökmesinin yolun trafiğe kapanmasına neden olduğunu belirtti.

Valilik, köprünün eski haline getirileceğinin sözünü verdi. Köprünün, Karayolu Taşımacılığı Kamu Kurumu’nun bu yılki bakım planına dahil edildiğine dikkat çekti.

Russia Today’e göre, Rakka Valiliği, herhangi bir acil durumla başa çıkmak için bölgedeki kamu ve özel sektördeki tüm mekanizmaları seferber etmişti. Valilik birimleri, köprünün bakımı için köprü sahasındaki sel akışının durmasını bekliyor.


ABD istihbaratı: İran destekli güçler Türkiye'ye karşı PKK'yla iş birliği yapıyor

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’taki İran yanlısı gruplar ile, Türk kuvvetlerine karşı Irak ve Suriye’de konuşlanan PKK arasında ‘koordinasyon’ olduğunu öne sürdü.

Pentagon Genel Müfettişi’nin Doğal Kararlılık Harekatı’nda 1 Ocak – 31 Mart 2022 arasındaki dönemdeki gelişmeler hakkında yayınladığı bir raporda, Irak’taki İran yanlısı grupların, Irak ve Suriye’deki Türk güçlerine yönelik saldırılarının hızını artırdığına dikkat çekti.

Raporda, Irak silahlı gruplarının bu yılın ilk çeyreğinde Türk ordusunun Irak’taki askeri üslerini hedef aldığı belirtildi. Bu saldırıların bazı durumlarda PKK ile koordineli olarak gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Raporda, milislerin giderek daha sık bir şekilde Türk ordusunun operasyonlarına karşı çıktığını belirtiyor. Irak ve Suriye’de Türk askeri üslerine füze saldırıları başlatıldığı da bildirildi.

Bu bağlamda, raporda, Ankara’nın Şubat ayında kuzey Irak’taki PKK bölgelerine düzenlediği hava saldırılarının ardından, Musul’un kuzeyindeki bir Türk üssüne yönelik bir saldırının gerçekleştirildiği belirtildi.

Rapora göre, Pentagon’a bağlı ABD Savunma İstihbarat Ajansı (DIA), Türkiye’nin PKK mevkilerine silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile gerçekleştirdiği hava operasyonlarına yanıt olarak bu milislerin PKK ile koordinasyona devam edebileceği çıkarımında bulundu. Ajansın değerlendirmelerine göre, Irak’taki İran yanlısı gruplar, Türkiye’ye karşı saldırılarının Ankara’yı, PKK’nın Irak’taki mevzilerine saldırmaktan ‘caydıracağına’ ve İran yanlısı grupların Irak’ın egemenliğinin savunucusu imajını güçlendireceğine inanıyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya