Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE ve Yunanistan’dan stratejik ortaklığı güçlendirme vurgusu

BAE ve Yunanistan’dan stratejik ortaklığı güçlendirme vurgusu

Salı, 10 Mayıs, 2022 - 08:00
Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Yunanistan, aralarındaki ilişkiyi çeşitli alanlarda genişletme, ortak küresel ve bölgesel zorlukları ele alma ve daha fazla barış ve refah için yeni fırsatlar keşfetme çabalarına katılma kararlılıklarını yineledi.

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, ülkeye resmi ziyaret gerçekleştiren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüştü.

Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, iki ülkenin uluslararası hukuk temelinde bölgesel ve uluslararası düzeyde barış ve istikrarı teşvik etmek için gösterilen çabaları desteklemeye olan bağlılıkları ifade edildi.

Bölgesel barış ve güvenliğin sağlanması için istikrar ve refahın korunmasının bir öncelik olmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamaya göre, her iki lider, güvenlik, istikrar, ekonomik kalkınma ve işbirliğinin artırılmasına katkıda bulunan sağlam ortaklığın gücüne dayalı olarak, gelecekteki zorlukların üstesinden gelme yeteneklerine olan güvenlerini dile getirdi.

Liderler, her iki ülkenin yeni tip koronavirüs salgını ile mücadeledeki başarısını vurguladı sağlık sektöründe işbirliğini artırma taahhüdünün altını çizdi.

Taraflar, salgının ardından küresel toparlanmanın uzun vadeli stratejik sonuçlarını tartıştı.

İki ülke, 4 milyar euro değerindeki yatırımları ortaklaşa finanse etme ve gelecekte enerji alanda iş birliğini güçlendirme konusunda anlaştı.

Şeyh Muhammed bin Zayed, 2020 yılında BAE ve Yunanistan tarafından açıklanan stratejik ortaklığın ilişkilerde niteliksel bir sıçrama kaydettiğini ve ülkesinin bu ortaklığı çeşitli alanlarda ileriye taşımaya istekli olduğunu söyledi.

BAE’nin güvenlik, istikrar ve dünyadaki ekonomik ve insani durum üzerindeki tehlikeli yansımaları nedeniyle Ukrayna krizini büyük bir endişeyle takip ettiğini dile getiren Şeyh Muhammed bin Zayed şu ifadeleri kullandı;

“BAE’nin başından beri kriz konusundaki konumu, barış çağrısı, krizlere diplomatik çözümlere öncelik verme ve çatışma bölgelerinde insan boyutuna dikkat etme konusundaki tutarlı yönelimleriyle tutarlıdır. Bu nedenle BAE, etkilenen sivillere insani yardım ve yardım sağlamaya devam edecektir.”

Ukrayna krizinin enerji piyasası üzerindeki etkileri ışığında, BAE’nin herkesin çıkarına olacak şekilde enerji güvenliği ve küresel enerji piyasasının istikrarı ve dengesi konusunda istekli olduğunu söyledi.

Ortadoğu ve Akdeniz bölgesinin yaşadığı gerilimlere rağmen, aynı zamanda barış ve işbirliği fırsatlarına sahip olduğunu belirten Abu Dabi Veliaht Prensi şu ifadelerle devam etti;

“BAE, bölgesel barışı teşvik etmek ve istikrarı sağlayacak, istisnasız herkesin çıkarlarına hizmet edecek ortaklıklar bulmak için bölgede koşullar yaratmak amacıyla çalışıyor. Kuşkusuz, BAE ve Yunanistan bölgede barış ve istikrar için çalışma konusunda ortak bir eğilimi paylaşıyor” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ise, ülkesinin BAE ile sahip olduğu seçkin dostluk ilişkileri ve stratejik ortaklıkların güçlenmesinden gurur duyduğunu dile getirerek, bunun başbakan olduğundan beri BAE’ye gerçekleştirdiği altıncı ziyaret olduğunu söyledi.

Miçotakis, Ukrayna krizinin özellikle enerji alanındaki yansımalarına değinerek, bölge ve dünyada güvenlik, istikrar ve barışın temel direklerini güçlendirmek için ortak işbirliğinin önemine vurgu yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya