Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna Tarım Bakanı buğday hasadındaki büyük kayıplardan endişeli

Ukrayna Tarım Bakanı buğday hasadındaki büyük kayıplardan endişeli

Cuma, 13 Mayıs, 2022 - 13:15
Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarında bir buğday tarlası (Reuters)

Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solskyi, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle ülkesinin bu yılki buğday hasadında büyük kayıplara maruz kalacağına dair endişelerini dile getirdi.

Solskyi bugün düzenlenen G7 toplantısında yaptığı konuşmada, ülkesinin bu sorunu tek başına çözemeyeceğini söyleyerek, tahıl taşımacılığında Ukrayna’ya destek çağrısında bulundu.

Solskyi’ye göre, dünyanın en önemli buğday ihracatçılarından olan ülkede, buğday ekim alanlarının yarısının yoğun çatışmalara sahne olan ya da Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen bölgelerde bulunması nedeniyle bu yılki hasat geçen yıla göre çok daha az olacak.

Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir ise, Solskyi’nin Ukrayna davetini kabul ettiğini bildirerek, ziyaretin detaylarının henüz belirlenmediğini söyledi.

Özdemir, görüşmelerin karayolu, demiryolu veya Tuna nehri gibi Ukrayna tahılı için taşıma rotalarının araştırılmasına odaklanabileceğini dile getirdi.

Ukrayna’daki son açık deniz limanı olan Odessa’nın düşmesine izin verilmemesi gerektiğini belirten Özdemir, Ukrayna ve vatandaşlarına atıfta bulunarak, “Onları terk etmeyeceğiz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya