Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kiev: Rusya, Ukrayna’ya karşı savaşında ‘üçüncü aşamaya’ geçti

Kiev: Rusya, Ukrayna’ya karşı savaşında ‘üçüncü aşamaya’ geçti

Cumartesi, 14 Mayıs, 2022 - 12:30
Harkiv yakınlarındaki Mala Rohan köyündeki bir çiftlikte bir Ukraynalı, tahrip olmuş traktörünün önünde dururken (EPA)

Kiev'deki yetkililer, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşın uzun süreli bir aşaması olacağı ‘üçüncü aşamanın’ başladığını duyurdu.

DPA’nın haberine göre, Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı Viktor Androsev, ilk aşamanın Ukrayna’nın kontrolünü ‘birkaç gün içinde’ ele geçirme girişimi olduğunu söyledi.


Androsev, ikinci aşamanın, kuşatma altındaki birkaç bölgede Ukrayna güçlerini yenilgiye uğratma girişimlerine tanık olduğuna dikkati çekti.

Yetkili, yeni üçüncü aşamanın ise Rus askeri güçlerinin şimdiye kadar sahada elde ettikleri kazanımları savunmasına tanıklık edeceğini kaydetti.


Bu durumun savaşın uzun süreli devam edeceğinin bir göstergesi olduğuna atıfta bulunan Androsev,  Moskova’nın, savaşı bu şekilde uzatarak Batı'yı müzakere masasına getirebileceğini ve Ukrayna'yı teslim olmaya zorlayabileceğini düşündüğünü bildirdi.


Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Danışmanı Oleksiy Arestovich, çatışmaların, Rusya'nın kendisini ‘dünyanın en büyük ikinci ve boyun eğmez ordusu’ olarak tanımlaması tezini çürüttüğünü bildirdi.

Arestovich, yaz aylarında Rus ekonomisinde çöküşün beklediğini de sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya