Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Elon Musk Twitter’ı daha düşük bir bedelle almaya mı çalışıyor?

Elon Musk Twitter’ı daha düşük bir bedelle almaya mı çalışıyor?

Salı, 17 Mayıs, 2022 - 15:00
Elon Musk’ın Twitter hesabı (DPA)

Tesla CEO’su ve dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın, Twitter’daki sahte hesapların oranıyla ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından Twitter’ı daha düşük bir bedel ile satın almak için pazarlık yapmaya çalıştığı düşünüldü.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Musk Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Yüzde 20 sahte/spam hesap, Twitter’ın söylediğinin 4 katı (daha fazla da olabilir). Benim teklifim Twitter’ın sunduğu SEC dosyasının doğruluğu üzerineydi. Twitter CEO’su dün yüzde 5’ten az olduğuna dair kanıt sunmayı reddetti. Kanıt sunmazsa bu anlaşma ilerleyemez” ifadelerini kullandı.

Musk’ın bu tweeti, üzerinde anlaşmaya varılan hisse başına 54.20 dolardan daha düşük bir fiyatla yeni bir satın alma anlaşması yapmaya çalıştığına dair spekülasyonları artırdı.

Musk, Miami’deki All-In Zirvesi’nde yaptığı konuşmada ise, anlaşmanın devam etmesinin birçok faktöre bağlı olduğunu dile getirerek, “Twitter’daki sahte veya spam hesapların sayısı için hala mantıklı bir açıklama bekliyorum. Twitter bize bunu söylemeyi reddediyor. Bu garip bir şey gibi görünüyor” diye ekledi.

Twitter CEO’su Paraj Agrawal ise, Musk’ın eleştirisinin ardından şirketin metodolojisini açıklayarak, daha önce bildirdikleri sahte hesap sayısını savundu.

Agrawal Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, sosyal medya platformundaki sahte hesaplara dair tahminlerin yüzde 5’in oldukça altında olduğunu vurgulayarak, otomatik spam hesaplarıyla mücadele etmenin, ‘sofistike ve yakalanması zor’ aktörlerle savaşmayı gerektiren dinamik bir süreç olduğunu belirtti.

Agrawal, “Zor olan, yüzeysel olarak sahte görünen birçok hesabın aslında gerçek kişiler olmasıdır. Aslında en tehlikeli olan ve kullanıcılarımıza en çok zarar veren spam hesaplarından bazıları, yüzeyde tamamen meşru görünebilir” diye yazdı.


Editörün Seçimi

Multimedya