Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husilerin ve El-Kaide'nin Aden'deki fotoğrafla bağlantısı ne?

Husilerin ve El-Kaide'nin Aden'deki fotoğrafla bağlantısı ne?

Perşembe, 19 Mayıs, 2022 - 15:15
Aden'deki Mualla limanının girişinde Şobaci ailesinin fedakarlıklarını ifade eden bir fotoğraf (Şarku’l Avsat)

Yemen'in geçici başkenti Aden'deki Mualla limanının girişinde, Husilerle girdikleri savaşta hayatını kaybeden bir baba ve dört oğlunun büyük bir fotoğrafı asıldı. Bu fotoğraf, bu ayın başlarında ailenin dördüncü oğlunun Ed-Dali kentinde (güney Yemen) El-Kaide örgütünün üyeleriyle girdiği çatışma sırasında hayatını kaybetmesinin ardından asıldı. 2019-2021 yılları arasında Ed-Dali Valiliği cephelerinde Husi milisleriyle çatışmalarda 5 kurban veren bu aile bir fedakarlık örneği ve Yemenlilerin terörist milisleri yenme kararlılığının bir teyidi haline geldi.

Aile, 7 yıllık savaş sırasında ne kadar fedakarlık yapsa da dördüncü oğullarının hikayesi ayrıntılı olarak incelenmeye değer. Kentteki terörle mücadele birimlerinin komutanı olan Muhammed Şobaci 6 Mayıs'ta El-Hüseyin bölgesinde bir grup silahlı adamın varlığına dair bir bilgi aldı. Özellikle bir grup "El-Kaide" unsuru daha önce El-Beyda, Şebve ve Abyan vilayetlerini ayıran sınırlardan geçme girişimlerinde bulunduktan sonra bu rapor orada yaşayanların şüphesini uyandırdı. Terörle mücadele birimlerine liderlik eden otuzlu yaşlarındaki genç adam, neler olup bittiğini öğrenmek gittiği bölgede militanlarla karşı karşıya geldi. Militanlar, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Albay Ahmed el-Kubbe'ya verilmek üzere teslim olmayı kabul ettiler.

Şarku'l Avsat'a konuşan birkaç güvenlik kaynağının ifadesine göre; Selim el-Mens liderliğindeki El-Kaide üyesi olduklarına inanılan militanlar, teslim olacaklarını söyleseler de suç işlemeye niyetliydiler. Ed-Dali kentindeki "Güvenlik Kuvvetleri" karargahına vardıklarında Şobaci ve Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Velid ed-Dami, kendilerinden silahlarını teslim etmelerini istedi. Teslim olmayan militanlar Şobaci ve Dami’yi silahla vurdular. Güvenlik Kuvvetleri buna karşılık verdi. 8 militan öldürülürken, 2’si komutan 4 asker öldürüldü.

Yemenli gazeteci Adil Hamran konuya ilişkin şunları söyledi: “Hepimizin başına gelen büyük acıyı kabul ediyorum. Bu topraklara hayat veren son derece asil iki komutanın şehadetiyle bir kez daha gönlümüzü paramparça ettiler. Muhammed eş-Şobaci, Ed-Dali'deki Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Velid ed-Dami ile birlikte üç erkek kardeşi ve babasının yolundan giderek bu dünyaya veda etti. Sahne şok ediciydi ve işlenen suç zordu. Askerlerimiz her zamanki gibi öldürmenin ve yok etmenin dilinden başka bir şey bilmeyen bir terör örgütü karşısında (güvenlerini) yitirdi.”

Şobaci ailesinin fedakarlıkları, Yemenlilerin Husi milislerini yenilgiye uğratmaktaki ısrarında ve Yemenlilerin ırkçı olarak nitelenmelerini reddetmesinde model oldu. Muhammed Şobaci, babası Yahya Şobaci'nin ölümünden bir yıl sonra üç erkek kardeşi gibi hayat gözlerini yumdu. Yemenlilerin söylediklerine göre Yahya Şobaci İran destekli Husi darbe projesine karşı olağanüstü kahramanca duruşlar kaydetti. 3 oğlunu kaybetmesine rağmen zafere olan güveni sarsılmamış, savaş cephelerine katılmakta bizzat kendisi ısrarcı olmuştur. Yahya Şobaci, altmışlarında olmasına rağmen Husi bölgelerine saldıran müşterek güçlerin ön saflarında yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya