Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır hükümeti sağlık alanında uluslararası iş birliği arayışında

Mısır hükümeti sağlık alanında uluslararası iş birliği arayışında

UNICEF’den bir heyet, iş birliği ve ortaklıkları arttırma yollarını görüşmek üzere Kahire’yi ziyaret etti
Cuma, 20 Mayıs, 2022 - 13:30
Mısır ve uluslararası yetkililerin sağlık sektöründe iş birliğini görüşmek üzere Kahire’deki düzenlenen toplantıdan bir kare (Mısır Hükümeti)

Mısır sağlık sektörü yetkilileri, UNICEF ve Avrupa Birliği temsilcileri dün Kahire’de, iş birliği ve ortaklıkları arttırma yollarını görüşürken, güvenlik ve sağlık sistemlerinin işleyişi ve sektördeki krizlerle yüzleşmeye yönelik tecrübe alışverişinde de bulundular. Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanı Vekili Dr. Ahmed es-Subki dün UNICEF, Avrupa Birliği (AB) Kahire Temsilciliği ve Uluslararası Çalışma Örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. Mısır tarafından yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında, sağlık bakanlığının, kapsamlı sağlık sigortası, modern sağlık sistemlerinin kurulması, sağlık tesislerinin profesyonel bir şekilde işletilmesine yönelik çabalarını tartıştılar. Açıklamada, Mısırlı ve Avrupalı ​​yetkililerin, kapsamlı sağlık sigortası sistemini ve Onurlu Yaşam girişimini desteklemek için iş birliği yollarını tartıştığı belirtildi. Bu iş birlikleri, devletin 2030’a kadar sağlık sektöründe kapsamlı sürdürülebilir kalkınma sağlamak için tüm fırsatlardan yararlanmaya yönelik vizyonu ve stratejik hedefler ile uyuşuyor. Toplantıda, sağlık ekiplerinin çocuklarla ilgilenme ve ailelerine onlarla nasıl ilgilenecekleri konusunda bilgilendirmek üzere eğitimler verilmesi yoluyla kadın ve çocuk sağlığı alanında iş birliğinin güçlendirilmesine de değinildi.

Ahmed es-Subki, gelişmiş sağlık ve tedavinin sunulması, sağlık hizmetleri ve teknolojisinin dijital dönüşümün sağlanması, hizmet sağlayıcıların eğitiminin yanı sıra kapsamlı sağlık sigortası altında vatandaşlara sunulan sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesini ve uluslararası standartlara uygunluğunun sağlanmasında uluslararası tecrübelerden yararlanmanın önemini vurguladı.

Mısır tarafından açıklamada, uluslararası yetkililerin, bakanlığın ülkede sağlık hizmetlerini geliştirme ve ilerletmeye yönelik çabalarına övgüde bulunduklarını ayrıca, bakanlığın tüm Mısırlıların uluslararası kalitede tedavi edilmesini sağlamaya yönelik stratejik hedeflerine ve ülkedeki sağlık sistemini geliştirmeye yönelik gereksinimlerine ulaşmak için tüm konularda destek sağlama konusundaki kararlılıklarını vurguladıklarını belirttiler.


Editörün Seçimi

Multimedya