Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Prens Halid bin Selman, ABD'nin Suudi Arabistan'ın askeri yeteneklerini geliştirme konusundaki desteğini teyit etmesini memnuniyetle karşıladı

Prens Halid bin Selman, ABD'nin Suudi Arabistan'ın askeri yeteneklerini geliştirme konusundaki desteğini teyit etmesini memnuniyetle karşıladı

Pazar, 22 Mayıs, 2022 - 07:30

Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Selman, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile dün Washington’da bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki stratejik ve tarihi ilişkileri güçlendirme yollarının yanı sıra Yemen konusunda yapılan çalışmalar ve gelişmeler ele alındı.

Prens Halid bin Selman, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun Yemen Başkanlık Konseyi’ne desteğini teyit etti.

Suudi Arabistan’ın Yemen’in barış ve kalkınmaya kavuşması için kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşma konusundaki isteğini de vurguladı.

Prens Halid, ilan edilen ateşkes büyük ölçüde olumlu olmasına rağmen, uluslararası toplumun Taiz yollarının açılması, Hudeyde Limanı gelirlerinin yatırılması ve Yemen’i güvenlik, istikrar, inşaat ve refaha taşımak için barış çabalarına ciddi şekilde katılması için Husi milislere baskı yapması gerektiğini dile getirdi.

Prens Halid ve Blinken, iki ülkenin İran’ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı politikalarına karşı koyma konusundaki ortak vizyonunu da ifade etti.

İki ülke arasında, nükleer programı, balistik füze geliştirmesi ve teröre destek olması da dahil İran’ın tehditlerine karşı güvenlik ve diplomatik alanında koordinasyon olması gerektiğinin altı çizildi.

Prens Halid, Washington’da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy R. Sherman ile de bir araya geldi.

Görüşmede, bölgede ve dünyada güvenlik, barış ve istikrarın korunmasına yönelik çabalara destek sağlamak için iki ülke arasında ortak çıkar, karşılıklı koordinasyon ve sürekli işbirliği konularında bir dizi konu ele alındı.

Ayrıca Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu çerçevesinde tanık olduğu gelişmeler gözden geçirilerek, iki ülke arasındaki karşılıklı saygı ve içişlerine karışmama temelinde işbirliği ve diyaloğa övgü yapıldı.

Prens Halid bin Selman, ABD’nin Suudi Arabistan’ın askeri yeteneklerini geliştirme ve savunma ihtiyaçlarını karşılama konusundaki desteğini teyit etmesini memnuniyetle karşıladı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya