Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore’de son 24 saatte 200 bine yakın koronavirüs vakası

Kuzey Kore’de son 24 saatte 200 bine yakın koronavirüs vakası

Pazar, 22 Mayıs, 2022 - 07:45
Kuzey Kore askeri personeli dün Pyongyang’da tıbbi malzeme dağıttı (AFP)

Kuzey Kore’de son 24 saatte 200 bine yakın ateş semptomu gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi.

Ülkede iki yıl içinde teyit edilen ilk salgın dalgası 12 Mayıs’ta açıklandı.

Salgın, dış yardımı reddeden ve sınırlarını kapalı tutan 25 milyonluk ülkede aşı sıkıntısı, yeterli tıbbi altyapı eksikliği ve potansiyel bir gıda krizi hakkında endişeleri artırdı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’ya göre, dün ateş benzeri semptomlardan muzdarip 219 bin 30 yeni hasta bildirildi. Son bir günde bir kişi de hayatını kaybetti.

Ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 460 bin 640 olurken, can kaybı ise 66’ya yükseldi.

KCNA, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, dün erken saatlerde iktidardaki İşçi Partisi’nin siyasi bürosuyla salgının açıklanmasından itibaren 10 gün içerisinde alınan önlemler hakkında bir toplantı yaptığını bildirdi.

Kuzey Kore lideri, salgına karşı alınan önlemlerdeki olumlu ilerlemeye övgüde bulunarak, salgınla mücadelede politikanın sürekli olarak değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi çağrısında bulundu.

Uzmanlar, aşı kampanyası ve testi yapma kapasitesinin sınırlı olması halinde devlet medyasından alınan günlük verilerin gerçek vaka sayısını yansıtmayabileceğine ve salgının ölçeğini değerlendirmenin zor olabileceğine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), salgının 25 milyon insan için yıkıcı sonuçları olabileceği konusunda uyardı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise, hastalığın kontrolsüz yayılmasının yeni ve daha ölümcül varyantların ortaya çıkmasına neden olabileceğini vurguladı.

ABD ve Güney Kore, dün salgınla mücadele konusunda Kuzey Kore’ye yardım teklifinde bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamaya göre, iki lider Kuzey Kore’de son zamanlarda ortaya çıkan koronavirüs salgınıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Biden ve Yoon, Pyongyang’a yardım sağlamak için uluslararası toplumla çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Washington’un Kuzey Kore’ye Kovid-19 aşısı gönderme teklifinde bulunduğunu söyleyen Biden, bu teklife yanıt alamadıklarını dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya