Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD kitlesel silahlı saldırıları durdurmak için neden hiçbir şey yapamıyor?

ABD kitlesel silahlı saldırıları durdurmak için neden hiçbir şey yapamıyor?

Perşembe, 26 Mayıs, 2022 - 16:00
Kongre şu ana kadar silah kontrol yasalarını geçirmeyi başaramadı (AP)

ABD’de her yıl yüzlerce silahlı saldırı meydana gelmesine rağmen, Kongre şu ana kadar silah kontrol yasalarını geçirmeyi başaramadı.

ABD Başkanı Joe Biden, Salı günü Teksas eyaletine bağlı Uvalde bölgesinde bulunan Robb İlkokulu’na düzenlenen silahlı saldırıda 19 çocuk ve iki yetişkinin öldürülmesinin ardından kameralar karşısına geçerek, silah lobisine karşı harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

The Guardian’ın haberine göre, bölge sakinlerine taziye dileklerini ileterek konuşmasına başlayan Biden şu ifadelerle devam etti:

“Neden bu katliamla yaşamaya razıyız? Neden bunun olmasına izin veriyoruz? Tanrı aşkına, lobicilerle uğraşma ve onlara karşı durma cesaretine sahip olmak için omurgamız nerede? Bu acıyı eyleme dönüştürmenin zamanı geldi. Bu ülkedeki her ebeveyn ve her vatandaş için, bu ülkedeki her seçilmiş yetkiliye şunu açıkça belirtmeliyiz: Harekete geçme zamanı geldi.”

ABD’de daha katı silah yasaları çıkarmanın önünde çok sayıda engel var. Ancak aktivistler bu konuda değişiklik yapılana kadar pes etmeyeceklerini söylüyor.


ABD’de silahlı saldırılar ne sıklıkla oluyor?

ABD merkezli kâr amacı gütmeyen araştırma grubu Silah Şiddeti Arşivi’ne (GVA) göre, bu yıl ülkede şu ana kadar, ‘en az dört kişinin hayatını kaybettiği olaylar’ olarak tanımlanan 213 kitlesel silahlı saldırı meydana geldi.

2020’de 610 olan bu kitlesel silahlı saldırılar, 2021’de 692’ye yükseldi.

Teksas’taki saldırıdan yaklaşık iki hafta önce, New York eyaletine bağlı Buffalo şehrindeki bir süpermarkette düzenlenen silahlı saldırıda çoğu siyahi olan 10 kişi öldürüldü.


Silah kontrolünü sağlamak için hangi politikalar önerildi?

Silah kontrolünü savunanlar, ABD’de silahların neden olduğu ölümleri azaltmak için kapsamlı ve özel bir plan hazırladı. 

Bu politikalar, lisanssız satıcılar tarafından internet üzerinden veya silah fuarlarında yapılan satışların denetlenmesi ve birisi silah satın aldıktan sonra bekleme süresinin uygulanması gibi tüm silah alımlarında kontrollerin uygulanmasını içeriyor.

Hukukçular, yasal olarak silah edinebilecek kişilere yönelik kısıtlamaların genişletilmesi çağrısında bulundu.

Ayrıca, istismarcı sevgililer, nefret suçlarından hüküm giyenler, akıl hastalığı bulunanlar ve güvenlik riski oluşturanlar başta olmak üzere bazı kişilerin silah satın almalarının yasaklanması gerektiğini vurguluyorlar.

Bazıları, 21 yaşın altındaki kişilerin silah satın almasının yasaklanmasını önerdi.

Bu uygulansaydı, Uvalde’deki ilkokula saldırı düzenleyen 18 yaşındaki saldırgan silah edinmemiş olacaktı.

Bazı eyaletler daha katı silah yasaları çıkardı, ancak federal yasalar ülke çapında kısıtlamaları güçlendirecek.


ABD’liler katı silah yasalarını destekliyor mu?

Silah kontrolü savunucuları tarafından önerilen belirli politikalara büyük destek var.

Morning Consult-Politico tarafından geçtiğimiz yıl yapılan ankete göre, ABD’li seçmenlerin yüzde 84’ü silah alımları için yapılan genel kontrolleri destekliyor.

Ancak ABD’lilere daha katı silah yasaları hakkındaki düşünceleri sorulduğunda farklı görüşler ortaya çıktı.

Gallup tarafından Kasım ayında yapılan bir anket, ABD’lilerin yüzde 52’sinin daha sıkı silah kontrolünü desteklediğini ortaya koydu.

Silah yasağına verilen destek 2021’de düşüş yaşadı ve ABD’lilerin sadece yüzde 19’u böyle bir politikadan yana olacaklarını söyledi.

Bu isteksizliğin bir kısmı, on milyonlarca ABD’linin silah sahibi olmasından kaynaklanabilir.

Pew Araştırma Merkezi tarafından 2021’de yapılan ankete göre, her 10 ABD’liden 4’ünün evinde bir silahı var, yüzde 30’u ise kişisel olarak silah sahibi.


Kongre katı silah yasaları çıkarmaya çalıştı mı?

Evet. Kongre’deki Demokratlar, ülkedeki kitlesel silahlı saldırıları azaltmaya yardımcı olabilecek silah yasalarını güçlendirmek için defalarca harekete geçti.

Kongre, 2013’te Newtown’daki Sandy Hook ilkokulunda meydana gelen silahlı saldırıdan aylar sonra silah kontrollerini genişletmek için bir uzlaşma tasarısı geçirmeye çalıştı.

Tasarı, çok sayıda Cumhuriyetçi ve bir avuç Demokrat yasaya karşı çıktığı için başarısız oldu.

Dönemin ABD Başkanı Barack Obama, tasarı reddedildikten sonra sert bir konuşma yaptı.

Yasaya şiddetle karşı çıkan ve onu destekleyen herhangi bir senatöre karşı kampanya yürütme sözü veren, ülkenin en güçlü silah lobisi Ulusal Tüfek Derneği’ni (NRA) suçlayan Obama şunları söyledi:

“Silah lobisi ve müttefikleri bu uzlaşmayı desteklemek yerine kasten yasa tasarısı hakkında yalan söyledi. Ancak Kongre birlikte hareket ederse daha fazlasını yapabiliriz.”


Silah kontrolü yasasını çıkarmanın yolu nedir?

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi, lisanslı silah satıcılarının suç geçmişi kontrolünün üç günden uzun sürmesi halinde silah satışını tamamlamasına izin veren ‘Charleston yasal boşluğunu’ kapatmayı önerdi.

Bu yasal boşluk, 2015’te Güney Karolina eyaletine bağlı Charleston şehrinde siyahilerin gittiği tarihi kilisede 9 kişinin öldürülmesine neden oldu. 

Ancak Temsilciler Meclisi’nden geçecek bu yasa tasarılarının şu anda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında eşit olarak bölünmüş Senato’dan geçme şansı çok az.

Cumhuriyetçi senatörlerin önerilen herhangi bir silah kontrol yasasını engellemesi muhtemel ve Demokratlar bu yasaları geçirmek için gerekli 60 oya sahip değil.

Ancak bu, Demokratların silah yasalarını güçlendirme çabalarından vazgeçecekleri anlamına gelmiyor.

Demokrat Senatör Chris Murphy, seçmenlerin Kasım ayında reforma karşı çıkan Cumhuriyetçileri devirme şansı olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya