Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’ın batısı ve güneyindeki aşiret çatışmalarında 27 kişi hayatını kaybetti

Sudan’ın batısı ve güneyindeki aşiret çatışmalarında 27 kişi hayatını kaybetti

Salı, 7 Haziran, 2022 - 17:00
Bölge, BM Barış Gücü misyonunun sona ermesinden sonra bir tür güvenlik boşluğuna tanık oluyor (Reuters)

Sudan’ın Batı Darfur ve Güney Kordofan eyaletlerinde dünden bu yana süren aşiret çatışmalarında 27 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Sudan’ın Çad sınırındaki kurak bölgesi Batı Darfur’da, eyalet başkenti El Geneina’dan yaklaşık 160 kilometre uzaklıktaki Kolbus yakınlarında çatışmalar yaşandı. 

Arap olmayan Gimir halkından bir lider AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bir Arap kabilesinin üyesi ile Arap olmayan bir çiftçi arasındaki toprak anlaşmazlığı yüzünden kavga çıktı. Çatışmalarda Gimir halkından 8 kişi öldü ve 3 köy yakıldı” dedi.

Arap Rizeigat topluluğundan bir lider ise, toprak anlaşmazlığı yüzünden çatışmaların başladığını söyleyerek, “8 insanımız öldürüldü. Çatışmalar sürüyor. Hükümet güçleri bölgeye ulaşmadı” diye konuştu.

Nisan ayında Batı Darfur’da Arap ve Arap olmayan gruplar arasında çıkan çatışmalarda 200’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Bölge, özellikle 2020 yılında silahlı gruplar ile merkezi hükümet arasında imzalanan barış anlaşmasının ardından Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’nün bölgedeki misyonunun sona ermesinden sonra bir tür güvenlik boşluğuna tanık oluyor.

Son aylarda şiddetli kuraklıklar ve çölleşme nedeniyle bölgede hayvancılık, suya erişim ve otlatma konularında çatışmalar sürüyor.

BM’ye göre, 2003 yılında Darfur’da etnik azınlıkların Hartum rejimine karşı silaha sarılmasıyla yaklaşık 300 bin kişi öldü ve 2.5 milyon kişi köylerinden ayrıldı.

Öte yandan, ülkenin güneyindeki Güney Kordofan’da Bedevi Arap Hawazma ve Kenana grupları arasında çıkan çatışmalarda 11 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.

BM Sudan özel temsilcisi Volker Perthes, Güney Kordofan’daki çatışmalarla ilgili açıklamasında, “Yerel topluluklar arasında yaşanan ve talihsiz can kayıplarıyla sonuçlanan çatışmalardan derin endişe duyuyorum. Güvenlik güçlerini bölgeyi güvenceye almaya ve sivillerin korunmasını sağlamaya çağırıyorum. Yerel liderleri de arabuluculuk çabalarına başlamaya çağırıyorum” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya