Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya Başbakanı Scholz, Rus enerji tedarikinde hatalar yapıldığını itiraf etti

Almanya Başbakanı Scholz, Rus enerji tedarikinde hatalar yapıldığını itiraf etti

Pazartesi, 13 Haziran, 2022 - 09:30
Almanya Başbakanı Olaf Scholz (DPA)

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’dan gelen enerji tedarikinde hatalar yapıldığını itiraf etti.

Scholz, Doğu Almanya Ekonomi Forumu’nun açılışında yaptığı konuşmada “Rusya’dan gelen enerji kaynaklarına tek taraflı olarak çok uzun süre güvendik. Rusya’nın krizlerde güvenilir bir ortak olduğu eski denklem, artık geçerli değil” dedi.

Scholz, Almanya’nın hedefinin Rusya’dan yaptıkları enerji tedarikinin ‘mümkün olduğu kadar hızlı ve güvenli bir şekilde sonlandırılması gerektiğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Scholz, Rus enerjisinin tedarikine son verilmesinde sorunun arz güvenliği ve enerji maliyetleri olduğunu belirtti.

Scholz, “Petrol ambargosu, bölgesel düzeyde akaryakıt fiyatlarında büyük farklılıklara yol açmamalı. Ben, bunu bir dayanışma meselesi olarak görüyorum. Savaşın maliyetlerini birlikte üstleneceğiz” dedi.

 7. kez düzenlenen Doğu Almanya Ekonomi Forumu’nda, kriz zamanlarında enerji güvenliği, iklim değişikliği, endüstriyel dönüşüm konuları ele alınacak. Forumda alanlarında uzman kişiler yer alırken günümüzde yaşanan dönüşümün zorlukları ve sağladığı fırsatlar tartışılacak.

Scholz ve Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, foruma katılan isimler arasında. Doğu Almanya Ekonomi Forumu, 2016 yılından beri düzenleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya