Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Başkanı Biden: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, yenilenebilir enerjinin önemini gösterdi

ABD Başkanı Biden: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, yenilenebilir enerjinin önemini gösterdi

Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 09:00
ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da gazeteciler ile (Reuters)

ABD Başkanı Joe Biden, dünyanın büyük ekonomik güçlerinin iklim sorunlarını ele aldığı Enerji ve İklim konulu Büyük Ekonomiler Forumu’nda (MEF) Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin, ulusal güvenlik ve iklim kriziyle mücadele edilmesinde yenilebilir enerjinin önemini gösterdiğini açıkladı.

Dünyanın büyük ekonomik güçlerinin katıldığı konferansa katılan Biden, “Rusya’nın, sınır komşusu Ukrayna’ya acımasız saldırısı küresel bir enerji krizine neden oldu ve güvenilir ve uzun vadeli enerji güvenliğine duyduğumuz ihtiyacı gösterdi” dedi.

Biden, enerji kaynaklarında artan fiyatlar ve yüksek enflasyon karşısında baskı altında olduğu bir dönemde üçüncü kez MEF’e ev sahipliği yapıyor.

Beyaz Saray, Biden’ın küresel iklim krizi ile mücadele etmek için mevcut tüm araçları kullandığını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle dünya çapında artan fiyatları ele aldığını, ABD ve müttefiklerinin sürdürülebilir gıda ve enerji güvenliği konusunda çalıştığını belirtti.

MEF, Kasım ayında Mısır’da gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’ndan önce liderlerin ve yetkililerin katıldığı en büyük konferanslardan bir tanesi.

Beyaz Saray, Çin’in Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından değil, Çin’in iklim elçisi tarafından temsil edildiğini açıkladı. Büyük miktarda sera gazı üreticisi olan Hindistan, katılımcı listesinde yer almadı.


Editörün Seçimi

Multimedya