Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya, ülkeye kaçak sokulan zehirli gazın kaynağını araştırıyor

Libya, ülkeye kaçak sokulan zehirli gazın kaynağını araştırıyor

Libya Başsavcılığı ülkeye sahte belgelerle zehirli gazın nasıl sokulduğunu araştırıyor
Cumartesi, 18 Haziran, 2022 - 12:30
Libya limanında ele geçirilen zehirli bromür gazı sevkiyatı (Başsavcılık Ofisi)

Libya Başsavcısı Sıddık es-Sur, ülkeye toksik ve kanserojen olarak bilinen metil bromür gazı ithal edilmesinin altında yatan koşullar hakkında soruşturma emri verdi. Aynı zamanda tüketicilerin korunmasına yönelik tedbirlerin alınmasına atıfta bulunan Sur, çevreyi ve biyolojiyi koruyarak bu konudaki uluslararası kararlara uyumu artırmanın önemini vurguladı.

Bu konuda Başsavcılığa şikayette bulunan Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Kurumu, şikayet kapsamında Libya'ya sıvılaştırılmış gaz şeklinde 179 bin kilogram metil bromür gazının sağlandığı gerçeğini kanıtlayan belgeler sunmuştu. Aynı zamanda “İthalatçı, gönderinin ne kadar zehirli olduğunun, sağlık ve çevre sistemlerine verdiği zararın farkındaydı” ifadelerine başvurulmuştu.

Perşembe günü yaptığı açıklamasında, Kaçakçılık ve Uyuşturucu ile Mücadele Genel Müdürlüğü’nün sevkiyatla ilgili gümrük belgelerini derhal incelemeye başladığını söyleyen Başsavcılık, ithalatçının sunduğu belge ve faturalardan bazılarının sahte olduğunun anlaşıldığını bildirdi. Genel Müdürlüğün sevkiyat sahibi aleyhinde ceza davası açılmasını talep ettiğine de dikkat çekti.

Ön soruşturmanın ardından sevkıyat sahibinin kasıtlı olarak ‘sahte’ gümrük belgeleri sunduğu, bu miktarı başka bir adla ithal ettiği kanıtlandı. Bir çevre görevlisinin ise çevre koruma işlerini yürütmek için kendisine verilen tüplerin gaz türünü içermemesine rağmen malları geçici olarak serbest bıraktığı kanıtlandı. Nitekim iki kişinin de mahkeme öncesi gözaltı hapsine alındığı bildirildi.

Savcılık, soruşturma altındaki gaz tüplerinden bir örneğin Petrol Enstitüsü Çevresel Araştırma İdaresi’ne sunulması sürecini devraldı. Numunelerin analiz edilmesi neticesinde tüplerin metil bromür içerdiği anlaşıldı. Zararlı gazlar kategorisine giren metil bromür gazı, ziraat mevsimi boyunca devam eden toksik çevresel etkileri ve sağlığa verdiği zararlar ile biliniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya