Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa’daki Kovid-19 vakalarında düşüş yaşanmıyor

Avrupa’daki Kovid-19 vakalarında düşüş yaşanmıyor

Salgın İngiltere’ye şimdiye kadar 376 milyar sterline mal oldu.
Cuma, 24 Haziran, 2022 - 12:15
Pekin’de halk başta maske olmak üzere tedbirleri uygulamaya devam ediyor. (AFP)

Resmi verilere göre çoğu Avrupa ülkesinde Kovid-19 vakalarında azalma görülmüyor.

Almanya’da salgın verilerini takip eden Robert Koch Enstitüsü (RKI) perşembe günü haftalık enfeksiyon oranında artış olduğunu duyurdu. RKI Almanya’da yedi gün boyunca 100 bin kişi başına düşen vaka sayısının dün sabah 9 bin 532’ye ulaştığını, önceki gün ise bu sayının 7 bin 488 olduğunu açıkladı. Yapılan değerlendirmeler enstitünün bu verilerinin, Almanya’daki mevcut enfeksiyon durumunun tam bir resmini yansıtmadığı yönünde. Uzmanlar bir süredir kayda geçmemiş çok sayıda vaka olduğunu varsayımında bulunuyor. Zira tüm enfekte kişilere PCR testi yapılmıyor. RKI dün, Almanya’daki sağlık ofislerinin son 24 saatte 119 bin 360 yeni vaka ve 98 ölüm kaydettiğini bildirdi.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre Atina’da 10 binden fazla yeni vaka ve 9 ölüm kayda geçerken İtalya 54 bin 873 vaka ve 50 yeni can kaybı bildirdi.

Diğer yandan Avustralya’da perşembe günü açıklanan verilerde ise vakalarda dikkat çekici bir değişim gözlemlenmedi. Ülkede son 24 saatte 32 bin 34 vaka ve 52 yeni ölüm kaydedildi.

Çin anakarasında vaka sayısı genel olarak azalmaya devam etti.

Pekin tarafından yayınlanan verilerde önemli değişikliklere tanık olunmadı. Ancak Macao yöneticisi Ho Iat Seng yaptığı açıklamada hükümetin mekanları kapatacağını duyurdu. Kapanma önlemleri sinemaları, tiyatroları, barları, spor salonlarını ve halka açık yüzme havuzlarını kapsıyor. Ho Iat Seng, hükümetin eğlence şirketleriyle yeni bir anlaşmaya vardığını, bu kapsamda Kovid-19 vakası tespit edilmesi durumunda tüm mekanın kapatılacağını vurguladı. Bölgede ilk kez sekiz ay önce Kovid-19 vakalarının kayıt altına alındığı açıklanmış ve günler sonra da ziyaretçiler için önlemler hafifletilmişti.

Seul’de yayınlanan verilere göre yeni vaka sayısı, 14’üncü günde de 10 bin civarında kaldı. Omikron varyantının yayılmasındaki yavaşlama ve ülkede alınan tedbirler sayesinde vaka oranlarında istikrarlı bir düşüş kaydedildi.

Yeni Delhi’de ise yetkililer önceki gün, çarşamba gününe kıyasla vaka sayısında yüzde 8’lik bir artış olduğunu, 13 bin yeni vaka ve 38 yeni ölüm kaydedildiğini duyurdu.

Ayrıca Londra’daki Ulusal Denetim Ofisi’nin bir raporu, Kovid-19 pandemisi ve etkilerinin İngiliz hükümetine 376 milyar liraya mal olduğunu ortaya koydu. Bloomberg haber ajansı perşembe günü ofis tarafından açıklanan meblağın son 10 ayda 6 milyar sterlin artış gösterdiğini belirtti. Harcamaların çoğu, yolcu sayısı düşerken bile demiryolu ulaşımını desteklemek için yapıldı. Söz konusu meblağlar, aşıları dağıtma, vakaları test etme, bulaşı takip etme ve hastaneler üzerindeki baskıyı hafifletme prosedürleri nedeniyle, Avusturya gibi bir ülkenin yıllık gayrisafi yurtiçi hasılasından daha fazla olduğu tahmin edilen bir orana yükseldi.


Editörün Seçimi

Multimedya