Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır: Afrika’ya sunulan iklim finansmanı hedefleri karşılamıyor

Mısır: Afrika’ya sunulan iklim finansmanı hedefleri karşılamıyor

Mısır Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, kıta ülkelerini destekleyecek ‘adil bir dağılım’ çağrısında bulundu
Pazartesi, 27 Haziran, 2022 - 14:15
Maşat, iklim eylemi üzerine bir dizi seminerin açılışında (Uluslararası İşbirliği Bakanlığı)

Mısır Uluslararası İşbirliği Bakanı Rania el-Meşat, yeşil bir geçiş için Afrika’ya sunulan iklim finansmanının ‘hedefleri karşılamadığını’ açıkladı.

Bakan iklim finansmanının yeşil kalkınmayı teşvik edecek ve kıta ülkelerinin iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı mücadele etmeleri için adil olarak dağıtılması gerektiğini ifade etti.

Meşat, yenilikçi finansman araçlarının teşvik edilmesi çağrısında bulunarak Mısır’ın 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP27) ev sahipliğine hazırlandığını söyledi. hazırlıkları ışığında, Mısır HSBC Bankası’nın iklim eylemi üzerine bir dizi seminerinin açılışına ana konuşmacı olarak katıldı. Uluslararası İşbirliği Bakanı Meşat, iklim değişikliğine karşı küresel ilginin Kovid-19 pandemisinden sonra güçlü bir artışa tanık olduğunu ve dünyanın pandeminin yansımalarının üstesinden gelmeye çalışmasının yanı sıra yeşil ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlamak üzere çalıştığını ifade etti. Bakan dolayısıyla iklim değişikliğine karşı mücadelenin güçlendirilmesi ve çevre dostu yeşil projeler için finansmanın artırılmasının gerektiğini belirtti.

Meşat “İklim eylemi ele alındığında, finansman sağlanması iklim eylem planlarının ilerlemesini engelleyen, ana zorluklardan biri olarak öne çıkıyor. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak, uyum ve etkileri azaltma projelerini genişletmek için acilen yenilikçi finansman araçlarına ihtiyaç var” açıklamasında bulundu. İklim Politikası Girişimi tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2019-2020 döneminde iklim eylemi için 632 milyar dolar fon sağlandı.

Uluslararası İşbirliği Bakanı, İklim Politikası Girişimi raporuna göre, 2019-2020 dönemi iklim finansmanının yüzde 90’ının, başta enerji ve ulaşım olmak üzere iklim değişikliğini azaltmaya yönelik projelere yönlendirilirken, su, altyapı ve sanayi başta olmak üzere iklim değişikliğine uyum projelerine sadece yüzde 7 oranında destek sağlandığına dikkati çekti.

Bakan, iklim değişikliğine uyum projeleri için acil finansman ihtiyacının gölgesinde, Uluslararası İşbirliği Bakanlığının gelişmekte olan ülkeler ve Afrika başta olmak üzere yükselen ekonomilerin iklim finansmanını canlandırmak üzere, yenilikçi finansman mekanizmalarının ve risk azaltma araçlarının geliştirilmesi konusunda çok taraflı olmak üzere, kalkınma ortaklarıyla koordinasyon sağlamaya ilişkin prosedürleri ve çabalarına dikkatleri çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya