Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

NATO: Ukrayna, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da görülmeyen bir vahşetle karşı karşıya

NATO: Ukrayna, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da görülmeyen bir vahşetle karşı karşıya

Salı, 28 Haziran, 2022 - 17:15
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Madrid’deki NATO zirvesinin açılışından önce yaptığı konuşma sırasında (EPA)

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üye ülkelerini Ukrayna’ya destek sağlamaya devam etmeye çağırarak, Ukrayna’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan beri Avrupa'da görülmeyen bir vahşetle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, Madrid’de düzenlenecek olan NATO zirvesinin açılışından saatler önce yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın meşru müdafaa hakkına saygı gösterilmesini sağlamaya yardımcı olmak için tam bir destek programı üzerinde anlaşacağız. Ukrayna şu an İkinci Dünya Savaşı’ndan beri Avrupa’da görmediğimiz bir vahşetle karşı karşıya” dedi.

NATO müttefikleri, Rus kuvvetlerine karşı koyması için Kiev’e milyarlarca dolar değerinde silah verdi.

NATO’nun Madrid’deki zirve sırasında, Ukrayna’nın uzun vadede daha modern Batı silahlarını kullanmasına yardımcı olmak için güvenli iletişim ekipmanları ve anti-drone sistemleri içeren ek bir ortak paket üzerinde anlaşmaya varması bekleniyor.

Zirvede, video konferans aracılığıyla NATO liderlerine hitap etmesi planlanan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bugün Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.

Zelenskiy görüşmede, Rusya’nın ‘terör’ saldırılarını önlemek için Ukrayna’nın güçlü bir füze savunma sistemine sahip olmasının önemini vurguladığını da ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya