Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

El-Meşair el-Mukaddese Metro Hattı, yeniden sefere başlıyor

El-Meşair el-Mukaddese Metro Hattı, yeniden sefere başlıyor

Çarşamba, 29 Haziran, 2022 - 10:00

Suudi Arabistan’ın ülkedeki hacılara hizmet etmek için 2030 Vizyonu kapsamında hizmette aldığı El-Meşair el-Mukaddese Metro Hattı çalışmalarına yeniden başlıyor.  Suudi Arabistan Demiryolu Şirketi (SAR), 2026 yılına kadar treni ulusal kurumlar aracılığıyla işletmeyi hedefliyor.

Suudi Arabistan, 2030 yılında ülkedeki hacı sayısının 5 milyona çıkması için çalışmalara devam ediyor. Bu doğrultuda başlatılan El-Meşair el-Mukaddese Metro Hattı Projesi, hacıların kutsal bölgelere gitmesi için en önemli ulaşım araçlarından biri oldu.

Tren seferleri, Kovid-19 pandemisi nedeniyle iki yıl durdurulmuştu. SAR, metro hattının hac sezonunda 7 bin 500 kişiye istihdam sağladığını belirtti.

SAR, trenin ilk seferine başladığı günlerde Mekke ve Kutsal Mekanlar Kraliyet Komisyonu ile Meşair Tren hattının işletilmesi için anlaşma imzalamıştı. SAR, Mart 2021’de trenin beş yıllık bir süre için seferlerin organize edilmesi, yolcu güvenliğinin sağlanması, metronun bakımının yapılması ve işletiminin sağlanması, tren istasyonların geliştirilmesi, tren ekipmanlarının sağlanması ve trenin işletim sistemleri başta olmak üzere trenin işlerini yönetmek için anlaşmaya vardı.

SAR, metro hattının işletimini üstlendiği ilk gün proje için gerekli çalışmaların yapılması ve tren hattının geliştirilmesi için çalışmalara başladı. Şirket, tren istasyonlarında bulunan asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin yenilenmesinin yanı sıra kablosuz internet, metronun ve metro hattındaki kapılar, su yalıtım sistemi gibi çeşitli çalışmalarla tren hattını geliştirilmesi için çalışıyor.

Şirket, bu yılki hac sezonu için rutin çalışmaların yanı sıra tren hattının geliştirilmesi için yeni çalışmalara  başladığını açıkladı. Hac sezonu öncesinde yapılacak iyileştirme çalışmalarının yanı sıra rutin çalışmalar tamamlandı. Şirket, çalışmaların üç aşamada tamamlandığını belirtti. İlk olarak metro hattının bakımı yapıldı. İkinci olarak ise hac sezonunda hacıların sorun yaşamaması için simülasyon teknikleri ile 4 adet deneme yapıldı. Son olarak çalışanlara hac ibadetine ilişkin eğitim verildi.

El-Meşair el-Mukaddese Metro Hattı Mina, Arafat ve Müzdelife’yi birbirine bağlıyor. Proje, 2008 yılında Suudi Demiryolları Şirketi ve Çin Demiryolu İnşaat Şirketi (CRCC) birlikteliği ile başladı. Toplam maliyeti 6,650 milyar riyal olan metro hattı, Kasım 2020’de açıldı.

Metro hattında toplamda 204 vagon olmak üzere 17 tren yer alıyor. Her vagon 300 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Hat, yaklaşık 18,1 kilometre uzunluğunda.  Metro hattı yerin yaklaşık 8 ila 10 metre üstünde bulunuyor ancak Jamarat durağında metronun yerden yüksekliği 45 metreye ulaşıyor. Saatte 72 bin kişi metro hattını kullanabiliyor. Her istasyon arasında 300 metre bulunuyor. Arafat’ta 3 istasyon, Müzdelife’de 3 istasyon, Mina’da 2 istasyon bulunuyor. Hattın son durağı ise Jamarat Köprüsü’nün dördüncü katında bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya