Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu uçak kiralama şirketi AviLease’yi kurdu

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu uçak kiralama şirketi AviLease’yi kurdu

Cuma, 1 Temmuz, 2022 - 08:15
Yeni uçak kiralama şirketi, uçak satın alma ve kiralama işlemleriyle genişlemeye çalışacak (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF), uçak kiralama şirketi AviLease’nin lansmanını duyurdu.

PIF’den yapılan açıklamaya göre, yeni şirket üreticilerden doğrudan satın alma siparişlerinin yanı sıra kurumsal satın almalar yoluyla genişleme fırsatlarından yararlanarak faaliyetlerini genişletecek.

Şirket, portföy ve tesis satın almayı içeren bir yatırım yönüne sahip olacak ve dünyanın en büyük önde gelen şirketleri tarafından üretilen çeşitlendirilmiş bir modern uçak filosu oluşturmak için çalışacak.

Şirketin filosu, dünyanın önde gelen üreticilerinin yeni nesil dar gövdeli ve geniş gövdeli uçaklarından oluşacak.

PIF’in bol likiditesi, güçlü bilançosu, finansman derinliği ve yatırım yapılandırma uzmanlığı, şirketin uçak kiralama pazarındaki fırsattan yararlanmasına yardımcı olacak.

AviLease’in lansmanı, PIF’in ülkede gelecek vaat eden sektörleri geliştirmedeki rolünü vurgulayarak, ekonominin çeşitlendirilmesine yardımcı olabilecek ve petrol dışı GSYİH büyümesine katkıda bulunabilecek sektörlerin yeteneklerini yerel olarak ortaya çıkarma yetkisinin altını çiziyor. 

Ayrıca şirket, 2030 Vizyonu doğrultusunda gelişen havacılık sektörünü destekleyecek ve havacılık ekosisteminde finansal sürdürülebilirliği yönlendirecek.

Dünyanın en büyük ve en etkili devlet varlık fonlarından biri olan PIF yönetimi altındaki varlıklar, 2022’nin ilk çeyreği sonunda Suudi Arabistan ve yurtdışında 13 stratejik sektörü kapsayan çeşitlendirilmiş bir portföyle yaklaşık 620 milyar dolara ulaştı.

PIF, 2017’den bu yana 54 şirket kurdu ve geçen yıl sonu itibariyle hem doğrudan hem de dolaylı olarak 500 binden fazla istihdam yarattı.

PIF, Suudi Arabistan’ın ekonomik dönüşümünü ilerletmede ve dünya ekonomisinin geleceğini şekillendirmeye katkıda bulunmada öncü bir rol oynuyor.

Son zamanlarda ise PIF, ülkedeki gıda ve tarım sektörünün büyümesini sağlamak ve Suudi kahvesinin üretim kapasitesinin yıllık 2 bin 500 tona çıkarılmasına katkıda bulunmak amacıyla Suudi Arabistan Kahve Şirketi’ni kurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya