Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bağdat, İran- Mısır ve İran-Ürdün diyaloglarına ev sahipliği yapıyor

Bağdat, İran- Mısır ve İran-Ürdün diyaloglarına ev sahipliği yapıyor

Cuma, 1 Temmuz, 2022 - 08:45
Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin (AP)

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, ülkesinin Ürdün-İran, Mısır-İran arasındaki diyaloglara ev sahipliği yaptığını açıkladı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, haftalar önce ülkesinin 5 ülke arasındaki diyalog görüşmelerine ev sahipliği yaptığını ifade ederken, ayrıntılı bilgi vermemişti. Hüseyin ve Kazımi tarafından yapılan açıklamalara göre, söz konusu ülkeler İran ve ABD.  Kazımi, son iki yılda Suudi Arabistan ve İran arasında mesajları iletti. Hüseyin’in açıklamasına göre, Bağdat’ta İran-Ürdün ve İran-Mısır diyalogları mevcut.

Irak Dışişleri Bakanı, Irak ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin seviyesine övgüde bulunarak, “çok, çok iyi ve sürekli gelişme halinde” ifadelerini kullandı. Hüseyin, al Arabiya kanalına verdiği röportajda, Kazımi’nin Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği son ziyarette iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ele alındığını belirtti. Irak’ın dış politika konusunda başarılı olduğunu ve birçok ülkeden destek aldığına dikkati çeken Hüseyin, “İran, Mısır ile iletişim kanalları kurma fikrini ortaya koydu ve Riyad ile Tahran arasındaki diyalog açık bir diyaloğa dönüştürülecek” dedi.

Hüseyin, Kazımi’nin Suudi Arabistan ziyaretinde, Irak’ın Suudi Arabistan- İran diyaloğuna ev sahipliği konusunun ele alındığını bildirdi. Hüseyin, Irak’ın Tahran ve Washington arasındaki ilişkilerde çok önemli bir rol oynadığını kaydetti. Irak'ın Körfez Zirvesi'ne katılımı konusunda tutumları farklı olan siyasi çevrelere de atıfta bulunan bakan, ülkesinin Washington ile zirveye katılımını teyit ederek ABD’nin bunun Körfez bölgesinin çıkarına olduğunu açıkladığını kaydetti.

Hüseyin, Irak'ta İran'a yakın tarafların çıkarına olması gereken Riyad ve Tahran arasındaki diyaloğa ev sahipliği yapmak dahil olmak üzere, Kazımi’nin dış politikadaki hamlelerini ve başarısının bazı çatışan taraflarca hoş karşılanmadığını aktardı. Önümüzdeki ay Riyad’da gerçekleşecek olan Körfez Zirvesi’ne katılacağını açıklaması sebebiyle Irak Başbakanı’na yönelik eleştiriler sertleşiyor. Irak Üniversitesi'nde kitle iletişim alanında öğretim görevlisi olan Dr. Fazıl el-Bedrani Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan ve İran arasında Bağdat'ta gerçekleşen özel diyalog turu başarılı oldu ve şimdi altıncı tura yaklaşıyoruz. Çok yakında barışın eşiğine geldiğimizi söyleyebiliriz. Bu da bölge ülkeleri arasında istikrarın sağlanmasına yol açıyor. Irak siyasi aktörü dış düzeyde zaferler kazandı, bu da iç güçlerin dikkate alması gereken bir şey. Özellikle Irak'ın bölgede önemli bir ülke olması siyasi liderliği için önemli. Irak'ın İran ile birkaç ülke arasında yürüttüğü çoklu arabuluculuk konusu, bu ülkeler ile Irak arasındaki güven bağlamında geliyor ki bu çok önemli” şeklinde konuştu. Bedrani ayrıca, “Önemli bölge ülkeleri Irak siyasi aktörüne güveniyorsa ve Bağdat'ı kendi aralarındaki diyalog için bir yer olarak seçiyorlarsa, bu siyasi güçlerin Irak ulusal ruhuna sahip olması ve bu meseleleri Irak'ın bir başarısı olarak ele alması daha iyi değil mi?” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya