Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere tarihinin en sıcak gününün verdiği zararı gidermek istiyor

İngiltere tarihinin en sıcak gününün verdiği zararı gidermek istiyor

Çarşamba, 20 Temmuz, 2022 - 14:15
Londra’da bir sokakta güneşten korunmak şemsiye kullanan iki kadın (EPA)

İngiltere itfaiye ekipleri gece boyunca orman yangınlarını söndürmek için çalışırken, tarihinin en sıcak gününün sonuçlarına uyandı ve mühendisler sıcaktan etkilenen tren raylarını onarmak için hızla çalışmaya başladı.

Reuters haber ajansına göre, Londra İtfaiye Teşkilatı, sıcaklıkların ilk kez 40 santigrat derecede aştığı salı günü, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en yoğun gününü yaşadı. Yüksek sıcaklıklar, başkentte onlarca binayı yok eden yangınların çıkmasına neden oldu. Çıkan yangınların alevleri demiryolu yolları ve rayların etrafındaki kuru otlara ulaştı.

İngiltere’nin Peterborough şehri yakınlarında çıkan yangının ardından sinyalizasyon ekipmanlarının hasar görmesi sebebiyle, Londra’dan İngiltere’nin doğu bölgesine giden trenler en az çarşamba günü öğleden sonraya kadar iptal edildi.

Tren ağının diğer noktalarında çıkan yangınlar da üst raylara ve kablolara zarar verdi.


Bir Londra demiryolu işletmecisi, Londra’nın ana tren istasyonu ile ilgili olarak “Lütfen bugün London Kings Cross’a veya oradan farklı bir noktaya seyahat etmeyin” açıklamasında bulundu.

İngiltere meteoroloji kurumu Met Office, salı günü İngiltere'nin merkezindeki Coningsby’de hava sıcaklığının 40,3 santigrat dereceye ulaşması ile rekor sıcaklığın kaydedildiğini söyledi.

Met Office, sıcaklığın çarşamba günü önemli ölçüde düşeceği ve daha sonra yağmurun beklendiğini bildirdi.

İngiliz hükümeti çevre konusundaki geçmişini savundu ve sıfır net emisyona ulaşma kararını vurguladı. Bununla birlikte bakanlar, artan sıcaklıklara uyum sağlamak üzere altyapının geliştirilmesinin yıllar alabileceğini belirtti.

Yetkililer pazartesi günü, havalimanında yüzeydeki hasar nedeniyle iki pisti kapatmak zorunda kaldı. Aynı zamanda elektrik şirketleri de sıcaklığa bağlı olarak ekipmanların yanması nedeniyle elektriği kesmek zorunda kaldı. Birçok okul kapılarını erken kapattı ve hayvanat bahçeleri de hayvanları sıcaklıktan korumak için önlemler aldı.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, normal günlerde ortalama 350 yardım çağrısına kıyasla, 2 bin 600 acil durum çağrısına yanıt veren itfaiye teşkilatının çalışmalarına övgüde bulundu.

Londra Ambulans Servisi, sıcaklığa bağlı bitkinlik, nefes alma güçlüğü, baş dönmesi ve bayılma vakalarıyla ilişkili olarak saatte 400 çağrı aldı. Han BBC’ye verdiği demeçte, “Sorun, Londra’da Temmuz ayı boyunca hiç yağmur yağmamasında yatıyor. Otlar saman gibi, bu da onları yanması kolay bir hale getiriyor. Yangınlar inanılmaz derecede hızlı yayılıyor” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya