Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa hayat pahalılığıyla mücadeleye yönelik yasa tasarısını kabul etti

Fransa hayat pahalılığıyla mücadeleye yönelik yasa tasarısını kabul etti

Tasarı kamu çalışanlarına ücret artışı ve yemek kuponları verilmesi ayrıca şirket çalışanlarına daha yüksek ve vergisiz ikramiye ödenmesi gibi uygulamalar öngörüyor
Cuma, 22 Temmuz, 2022 - 09:15
Fotoğraf: AA

Fransa hükümeti, Ulusal Meclis'in emeklilik maaşlarını artıracak ve kira artışlarını askıya alacak yasa tasarısını kabul etmesiyle, yükselen enflasyona karşı hanehalkı alım gücünü kuvvetlendirmeye yönelik bir adım attı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un geçen seçimlerde mutlak çoğunluğu kaybetmesinin ardından partiler arasında uzalaşmaya varma becerisinin ilk kez sınandığı tasarı, bundan sonra merkez sağ parti olan Les Republicains'ın çoğunlukta olduğu üst meclis olan senatoya gidecek.

Tasarı aynı zamanda kamu çalışanlarına ücret artışı ve yemek kuponlarını yanı sıra, şirketlerin çalışanlarına daha yüksek, vergisiz ikramiye ödemesi yapmasını sağlayacak bir mekanizmayayı da içeriyor. Tasarının bütçeye maliyetinin 20 milyar euro civarında olması bekleniyor.


Enflasyon yüzde 6,5

Ukrayna'nın işgaliyle artan enerji fiyatlarının tırmandırdığı hayat pahalılığı ile mücadele etmek Macron'un en önemli seçim vaatlerinden biriydi.

Fransa'da enflasyon geçen ay diğer euro bölgesi ülkelerine paralel olarak yüzde 6,5 seviyesinde gerçekleşti.

Tasarının dün gece geç saatlerde mecliste kabul edilmesinden önce soldaki ana muhalefet ittifakı Nupes'un vekilleri saatler süren müzakerelerde hükümeti, yeterince kapsamlı önlemler almadığı yönünde eleştirdi.

Tasarı 116'ya 341 oyla kabul edilirken merkez sağ Les Republicains ve aşırı sağ National Rally üyelerinin desteğini aldı, fakat Nupes vekilleri yasanın aleyhinde oy kullandı.


Reuters-Independent Türkçe


Editörün Seçimi

Multimedya