Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kongre baskınını soruşturan komite, Trump’ın görevi ihmalden sorumlu tutulması için çağrıda bulundu

Kongre baskınını soruşturan komite, Trump’ın görevi ihmalden sorumlu tutulması için çağrıda bulundu

Cuma, 22 Temmuz, 2022 - 12:30
ABD eski Başkanı Donald Trump, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki bir duruşma sırasında ekranda görünüyor (AFP)

ABD Temsilciler Meclisi bünyesinde kurulan ve 6 Ocak 2021’de Kongre binasına düzenlenen baskını inceleyen Soruşturma Komitesi, eski Başkan Donald Trump’ı şiddeti durdurmaktan veya kınamaktan kaçınmakla suçladı ve başkanlık görevlerinin büyük ölçüde ihmal edilmesinden sorumlu tutulması gerektiğini vurguladı.

AFP’nin haberine göre, komitenin son halka açık oturumu sırasında konuşan Komite Başkanı Bennie Thompson, “Trump, 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını bozmaya çalışırken kanunsuzluk ve yolsuzluğa yol açtı” dedi.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı için oturuma video konferans aracılığıyla katılan Thompson, demokrasiye saldırı olarak adlandırdığı bu olaya yönelik ‘hesap verilebilirlik’ olması gerektiğini söyledi.

Thompson, Trump’ın seçim sonucunu bozmak için elinden gelen her şeyi yaptığını vurgulayarak, “Yalan söyledi, zorbalık yaptı, yeminine ihanet etti. Demokratik kurumlarımızı yok etmeye çalıştı. Oval Ofis’e kadar hesap verme sorumluluğu olmalı” şeklinde konuştu.

İki buçuk saatlik oturumda tanıklık yapan Beyaz Saray yetkilileri, Trump’ın Kongre binasına yapılan saldırıyı televizyonda takip ettiğini ve destekçilerinden binadan ayrılmalarını istemesi için tekrarlanan çağrıları görmezden geldiğini söyledi.

Komite’deki Cumhuriyetçilerden biri olan Adam Kinzinger, Trump’ın özel bir yemek odasında bulunan televizyonda yaklaşık üç saat saldırıyı izlediğini söyleyen birkaç Beyaz Saray yardımcısının ifadelerinden alıntılar paylaştı.

Kinzinger, “Bu esnada provoke edici tweetler paylaştı. Üç saat boyunca saldırıyı durdurma çağrısını reddetti. Donald Trump’ın 6 Ocak’taki davranışı, başkanlık yemininin ve ulusumuza karşı görevlerinin açık bir ihlaliydi” dedi.

Cumhuriyetçi Komite üyesi Liz Cheney ise, Trump 2024’te başkanlık seçimlerine aday olma niyetine değinerek, ABD’lileri Trump’a güvenip güvenmeme konusunda bir kez daha düşünmeye çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya