Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO: Salgın hastalıklarla ilgili uluslararası anlaşma yasal olarak bağlayıcı olacak

WHO: Salgın hastalıklarla ilgili uluslararası anlaşma yasal olarak bağlayıcı olacak

Cuma, 22 Temmuz, 2022 - 15:45
WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus (Reuters-Arşiv)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), salgın önleme, hazırlık ve müdahaleyi güçlendirmek için kurulan Hükümetlerarası Müzakere Organı (INB) üyelerinin, salgın önlemeye ilişkin yeni bir uluslararası anlaşmanın yasal olarak bağlayıcı olması gerektiği konusunda anlaştıklarını duyurdu.

AFP’nin haberine göre, WHO tarafından bugün yapılan açıklamada, “INB üyeleri, yeni ve yasal olarak bağlayıcı bir uluslararası salgın anlaşması imzalamak için çalışacakları konusunda fikir birliğine vardı. Tüm uluslararası belgelerde olduğu gibi, herhangi bir yeni anlaşma, üye devletler tarafından kabul edildiği takdirde, kendi egemenlikleri doğrultusunda herhangi bir eylemde bulunacak olan hükümetlerin kendileri tarafından hazırlanır ve müzakere edilir” denildi.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus kararı memnuniyetle karşılayarak, “Yasal olarak bağlayıcı bir belgenin önemi göz ardı edilemez. Bu gelecek nesiller için ortak mirasımız olacak” dedi.

INB Eş Başkanı Precious Matsoso ise, “Bugün alınan karar, birlikte yaptığımız kritik çalışmamızın ilk önemli adımıdır. Ama daha tırmanmamız gereken çok yokuş var. Bu hepimizin bir arada durmasını gerektirecek bir yolculuk” diye konuştu.

WHO’ya üye 194 ülke, yeni tip koronavirüs salgınının insanlar ve ülke ekonomileri üzerindeki yıkıcı etkileri karşısında, INB kapsamında yeni bir uluslararası anlaşmanın taslağı ve müzakere sürecine Aralık ayında başladı.

INB, Aralık 2022’de bir kez daha toplanacak ve Mayıs 2023’te Dünya Sağlık Asamblesi’ne bir ilerleme raporu sunacak.

INB, yasal olarak bağlayıcı bir uluslararası pandemi anlaşmasını Mayıs 2024’te sonuçlandırmak için çalışıyor.

Müzakereler için Cenevre’de bulunan ABD Sağlık Bakanlığı’nın Küresel İşlerden Sorumlu Sekreter Yardımcısı Loyce Pace, “ABD, bir salgına hazırlanmak ve buna yanıt vermek amacıyla bir çözüm bulmak için bu sürecin bir parçası olmaya hazır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya