Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus seçimleri: Anayasa referandumuna katılanların yüzde 94,6’sı ‘evet’ oyu verdi

Tunus seçimleri: Anayasa referandumuna katılanların yüzde 94,6’sı ‘evet’ oyu verdi

Çarşamba, 27 Temmuz, 2022 - 10:00
Tunuslular seçim sonuçlarını kutluyor (AP)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, kendisine geniş yetkiler veren yeni anayasa için yapılan referandumda oyların büyük çoğunluğunu almayı başardı.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurumu Başkanı Faruk Buasker, Salı akşamı yaptığı açıklamada, referanduma katılanların yüzde 94,6'sının ‘evet’ oyu verdiğini duyurdu.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurumu Başkanı Faruk Buasker referandumun ön sonuçlarının açıklanması sırasında (Reuters)

Buasker gazetecilere yaptığı açıklamada, toplam 9,3 milyon seçmenden 2 milyon 756 bin 607 kişinin referanduma katıldığını ve 2 milyon 607 bin 848 kişinin yeni anayasa için ‘evet’ oyu verdiğini söyledi.

Said, Tunus'un merkezinde gece saatlerinde destekçilerine yaptığı konuşmada ‘yeni bir aşamadan’ bahsederken, "Halkın yaptığı ibrettir" dedi.

Said, "Bugün bir taraftan diğerine geçtik... Umutsuzluk ve hüsran kıyısından umut ve eylem sahiline geçtik. Bunu, kendilerine hizmet etmek için milletin iradesi ve çıkarılacak mevzuat sayesinde başaracağız” dedi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Tunus Anayasası referandumunun ardından Habib Burgiba Caddesi'ni gezdi (DPA)

Sonuçların açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Said destekçileri, seçim zaferlerini kutlamak için Habib Burgiba Caddesi'ne indi ve Tunus bayrakları sallayarak, "Canımız ve kanımızla seni kurtaracağız Kays" sloganları attı.

Tunuslular yeni anayasa için yapılan oylaması kutluyor (AP)

Gece yarısı destekçileriyle buluşan Said, "Tunus yeni bir aşamaya girdi" diyerek, oylama sürecinin iki gün sürmesi halinde katılımın daha yüksek olabileceğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya