Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, su kirliliğinin tehlikeleri konusunda çevre bilincini artırıyor

Mısır, su kirliliğinin tehlikeleri konusunda çevre bilincini artırıyor

Cuma, 5 Ağustos, 2022 - 22:00
Mısır'ın Nil Nehri boyunca önceki işgalleri kaldırma çabaları (Mısır Sulama Bakanlığı)

Mısır'ın su sorunları konusunda farkındalığı artırma çabaları devam ediyor. Mısır'daki Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı, Nil Nehri'ni atıklardan kurtarmak için büyük bir kampanya başlatma karar verdi. Mısır, Etiyopya'nın Nil Nehri'nin ana kolu üzerinde bulunan Nahda Barajı rezervuarını doldurmanın etkisini beklediği bir dönemde, su kaynaklarındaki eksiklikten muzdaripken, ihtiyaçlarının çoğunu karşılamak için Nil sularındaki payına güveniyor.

Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati bugün yaptığı açıklamada, kampanyanın, Nil Nehri'ni kirlilikten ve plastik atıkların yanı sıra sudaki biyolojik çeşitliliği korumayı ve su kirliliği riskleri konusunda çevre bilincini artırmayı amaçladığını söyledi. Abdulati, Nil Nehri'ni temizlemeye yönelik bu büyük kampanyanın Guinness Dünya Rekorlar kitabına gireceğinin beklendiğini kaydetti. Bakan, çok fazla katılımcıyla bunun kilometre bazında dünyanın en uzun temizlik kampanyası olacağını belirtti.

Abdulati, Nil Nehri kampanyasındaki alanların bakanlık tarafından belirleneceğini, hijyen kampanyası için gerekli ekipmanların sağlanacağını ifade ederek, toplanan atıkların düzenli depolama sahalarına ve katı atık geri dönüşüm sahalarına taşınacağını aktardı. Bakan, Kahire, Giza, Kalyubiye, Dekahliye, Dimyat, Garbiyye, El Minufiye, Kafr el Şeyh, Buhayre Beni Suef, Minye, Asyut, Sevhac, Kina, Luksor ve Asuan’ın kampanyaya katılacağını söyledi.

Mısır hükümeti, Nil Nehri üzerindeki tüm faaliyetleri yoğunlaştırıyor. Geçtiğimiz ay Bakanlık, şu ana kadar çeşitli valiliklerde 8,6 milyon metrekarelik bir alana yayılan yaklaşık 60 bin ihlale son verildiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, kampanyanın Nil Nehri boyunca 17 Eylül'de "Dünya Temizlik Günü"nün kutlanmasına denk gelecek şekilde başlatılacağı kaydedildi. Bu, “Beşinci Kahire Su Haftası”nı düzenlemek için devam eden hazırlıklar ve Mısır'ın ev sahipliğinde gerçekleşecek 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP27)  yönelik hazırlıklar çerçevesinde yapılıyor.

Mısır, yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla 2037 yılına kadar su talebini yönetmek ve karşılamak için bir strateji uygulamaya başladı. Mısır programı, deniz suyunu tuzdan arındırma, üçlü arıtma ile atık su geri dönüşüm tesisleri inşa etmeyi içeriyor. Mısır, 55.5 milyar metreküp olan Nil suyundaki paya yüzde 90 bağımlı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya